Prezydium obrad: od lewej Edmund Zmuda Trzebiatowski; Ryszard Sylka - Burmistrz Bytowa (przewod. obrad); Zbigniew Talewski.

Było to jedno z ostatnich w tej kadencji (2010-13) posiedzeń Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Rada przyjęła szereg uchwał m.in. zmiany treści statutu a przede wszystkim dotyczących organizacji Walnego Zjazdu sprawozdawczo wyborczego który odbędzie się 30 listopada w Gdańsku w auli Uniwersytetu Gdańskiego.

Prezydium obrad: od lewej Edmund Zmuda Trzebiatowski; Ryszard Sylka - Burmistrz Bytowa (przewod. obrad); Zbigniew Talewski.
Prezydium obrad: od lewej Edmund Zmuda Trzebiatowski; Ryszard Sylka – Burmistrz Bytowa (przewod. obrad); Zbigniew Talewski.

Postanowiono, iż przed samym zjazdem Zarząd Główny zorganizuje  jeszcze spotkania organizacyjne ( w poszczególnych regionach) delegatów na zjazd i kierownictw terenowych oddziałów ZKP. Postanowiono także aby ubiegający się o mandat członka Rady w przyszłej kadencji przed Zjazdem opublikowali auto promocje swoich dot. dokonań oraz zamierzeń w pracach przyszłej Rady. Ta przed wyborcza promocja kandydatów  na członków Rady ma m.in. umożliwić szerokie poznanie ich sylwetek , co zapobiegnie aminowości i przypadkowości (partykularnej) w mającym się dokonać wyborze.

Obrady Rady prowadzili członkowie Rady – Ryszard Sylka z Bytowa (przewodniczący) oraz Słupszczanie: Edmund Zmuda Trzebiatowski i Zbigniew Talewski. W obradach uczestniczyli parlamentarzyści – członkowie Rady: posłowie : Teresa Hoppe i Jarosław Sellin a także senator Kazimierz Kleina oraz Łukasz Grzędzicki – prezes Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego.

Poniżej przedstawiam fotoreportaż z posiedzenia , które odbyło się w zabytkowym Słupskim Ratuszu , w Sali obrad Rady Miasta. Uczestnicy po obradach zwiedzili wieże ratuszową ( ma ona 56 metrów wysokości) w której  zgromadzone są pamiątki związane z miastem  a z platformy wieży oglądali panoramę miasta. Zwiedzono także sale Gryfitów w Muzeum Pomorza Środkowego oraz pomnik Bogusława X i jego otoczenie. Organizacyjnie posiedzenie przygotowali członkowie Zarządu Oddziału w Słupsku ( byli oni obecni w salach recepcyjnych  posiedzenia, cześć z nich była w strojach kaszubskich ) z jego prezesem Janem Dobrzyniem i Alfonsem Kleinem, który pełnił (znakomicie) funkcje ‘Pod- nad- stolego. W imieniu władz Słupska uczestników posiedzenia przywitała Sekretarz Miasta p. Agnieszka Nowak.

*

Tym z uczestnikom Rady ( a także wszystkim państwu) , którzy po raz pierwszy byli w Słupsku i nie znali historii Słupskiego Ratusza, gdzie się odbywało to spotkanie…pokrótce streszczę jego historię…

*

Słupski ratusz należy do nielicznych zabytków w Polsce, gdzie tak wiele zachowało się z autentycznego wystroju wnętrza. Główne wejście prowadzi do bogato zdobionej sieni, w której znajdują się szerokie, kamienne schody. Nad drzwiami wprawiony jest witraż wypełniony ornamentem roślinnym z herbem miasta i datą powstania ratusza: 1900-1901. Po bokach w dużych ostrołucznych wnękach umieszczone są malowane olejno na płótnie obrazy. Po prawej stronie przedstawiający wyładunek w porcie w Ustce, po lewej stronie „Targ Rybny w Słupsku”. Wszystkie obrazy znajdujące się w ratuszu, a także szereg witraży ufundowane zostały przez różne stowarzyszenia, cechy rzemieślników słupskich i bogatych mieszkańców miasta. W narożu drugiego piętra znajduje się najbardziej okazała i reprezentacyjna sala posiedzeń. przesady bogaty, metalowy żyrandol na planie koła. Wszystkie okna wypełnione są witrażami. W omawianej sali znajdują się ponadto dwa monumentalne obrazy o tematyce historycznej. Autorem obu obrazów jest Józef Scheurenberg, profesor Akademii Sztuk Piękności w Kassel i Berlinie. Przedstawiają one historyczne momenty z dziejów miasta: wtórne nadanie mu praw miejskich w roku 1310 przez margrabiów magdeburskich Jana i Waldemara oraz wykupienie Słupska przez mieszczan spod 12-letniej władzy Krzyżaków. Jednym z nowych elementów jest grany w południe od 1998 r hejnał z wieży ratusza – autorstwa Jacka Stańczyka ze Słupska, który jest także autorem hejnału usteckiego.

przy pomniku Bogusława X od lewej: Edmund Zmuda Trzebiatowski; członek ZG i Rady Naczelnej ZKP (Słupsk) Jan Dobrzyń (prezes Zarządu Oddziału ZKP Słupsk) , Danuta Pioch (w-ce prezes ZG ZKP); poseł Jarosław Sellin; Łukasz Grzędzicki prezes ZKP; Zbigniew Talewski członek RN i prezes Fundacji Naji Goche
przy pomniku Bogusława X od lewej: Edmund Zmuda Trzebiatowski; członek ZG i Rady Naczelnej ZKP (Słupsk) Jan Dobrzyń (prezes Zarządu Oddziału ZKP Słupsk) , Danuta Pioch (w-ce prezes ZG ZKP); poseł Jarosław Sellin; Łukasz Grzędzicki prezes ZKP; Zbigniew Talewski członek RN i prezes Fundacji Naji Goche

Pomnik Bogusława X księcia Pomorza , Kaszubów i Wendów został wzniesiony z inicjatywy Fundacji Naji Gochë przy znacznym udziale Rady Rodzin Trzebiatowskich i Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Słupsku. Został on uroczyście odsłonięty 12 września 2010 r.

Zbigniew Talewski

Naji Gochë

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.