fot. fdipolandawards.pl

Intel Technology Poland, potentat branży ICT,  otrzymał nagrodę główną w kategorii FDI Investor of the Decade (Inwestor zagraniczny dekady). Z kolei DCT Gdańsk zwyciężyło w kategorii Top Investor of the Year – Rest of World (Najlepszy inwestor roku w kategorii: reszta świata).

fot. fdipolandawards.pl
fot. fdipolandawards.pl

– Bardzo cieszy nas fakt, że dwie główne nagrody zostały przyznane nominowanym przez Invest In Pomerania inwestorom. Serdecznie gratulujemy firmom Intel Technology Poland i DCT Gdańsk. Zwycięzcom życzymy dalszego dynamicznego rozwoju i wielu kolejnych sukcesów – mówi Marcin Piątkowski, Dyrektor Invest In Pomerania.

W międzynarodowym jury zasiedli między innymi Radcy Handlowi najważniejszych Ambasad oraz przewodniczący Izb Handlowych. Ponad 20 członków komisji oceniało nominacje według następujących kryteriów: kwota inwestycji, strategiczna wartość inwestycji dla polskiej gospodarki (innowacyjność/transfer technologii), liczba utworzonych miejsc pracy oraz ich jakość.

Intel Technology Poland, zwycięzca kategorii FDI Investor of the Decade, rozwija swoją działalność badawczo rozwojową w Polsce od 1999 roku. W tym czasie w Gdańsku powstało drugie co wielkości centrum badawczo – rozwojowe (ang. R&D – Research and Development) tej firmy w Europie.

Obecnie Intel Technology Poland zatrudnia ponad 1000 osób. 90% pracowników zaangażowanych jest bezpośrednio w działalność badawczo rozwojową w obszarze oprogramowania. W Gdańsku opracowywane są technologie przyszłości, które na rynku dostępne będą za kilka lat.

-Według raportu Association of Business Services Leaders in Poland (ABSL) specjalizacją Trójmiejskiego rynku w zakresie usług biznesowych jest działalność w obszarze IT i R&D (badawczo-rozwojowa).  Intel Technology Poland to jeden z największych pracodawców sektora IT w Trójmieście, potwierdzający tę opinię. Zdecydowana większość pracowników Intela w Gdańsku zaangażowana jest przecież w projekty badawczo rozwojowe. Innowacyjność, stabilny wzrost zatrudnienia i rosnąca wielofunkcyjność czy współpraca z trójmiejskimi uczelniami to czynniki decydujące o sukcesie Intel Technology Poland zarówno w Gdańsku jak i w całej korporacji Intel – mówi Michał Kacprowicz, Project Manager ds. inwestycji w sektorze ICT w Invest In Pomerania.

Centrum Intela w Gdańsku realizuje także funkcje niezwiązane bezpośrednio z R&D świadcząc usługi wewnętrzne na terenie całej Europy. Centrum Intela w Gdańsku od początku zarządzane było przez polskich managerów a większość inżynierów pochodzi z Pomorskich uczelni. Intel od początku swojej działalności stabilnie się rozwija. Średni roczny wzrost zatrudnienia centrum wynosi ok. 20%.

Terminal DCT Gdańsk, zwycięzca kategorii Top Investor of the Year – Rest of World, powstał dzięki inwestorowi australijskiemu (grupie funduszy inwestycyjnych, z dominującym udziałem funduszu GIF II), który uwierzył w potencjał Gdańska i zdecydował się zrealizować tę budzącą od samego początku sporo emocji inwestycję. Dziś terminal DCT rozwija się w tempie, o jakim nie marzyli najbardziej zagorzali zwolennicy jego powstania, i nikt nie ma wątpliwości, że inwestycja ta była trafiona.

– DCT Gdańsk jest jednym z najważniejszych terminali na Morzu Bałtyckim, jedynym na wschód od Cieśnin Duńskich, który zdolny jest przyjmować największe na świecie statki kontenerowe, mieszczące ponad 18 tysięcy TEU (kontenerów 20-to stopowych). Nasz sukces leży przede wszystkim w unikalnym położeniu geograficznym Portu Północnego, na terenie którego zlokalizowany jest DCT. Głębokość wody przy naszym nabrzeżu, a także głębokie podejście do portu pozwalają nam swobodnie obsługiwać największe statki. Mamy ogromny potencjał rozwojowy i korzystamy z niego, dokonując kolejnych inwestycji. W ostatnim czasie terminal oddał do użytku dodatkowe dwa tory do obsługi kolei, a także sukcesywnie pracuje nad zwiększaniem powierzchni składowych. Przygotowujemy się także do budowy kolejnego nabrzeża, tzw. T2 – mówi Maciek Kwiatkowski, Prezes DCT Gdańsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.