fot. PODR w Gdańsku

14 października w Kościerzynie odbyło się I Pomorskie Forum Rolnicze.  – Nasze spotkanie ma na celu podsumowanie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007 – 2013 w województwie pomorskim oraz wskazanie możliwości finansowania działalności rolniczej w nowej perspektywie  – powiedzieli inicjatorzy Forum – Andrzej Styn Dyrektor ARiMR OT w Gdańsku i Aleksander Mach – Dyrektor PODR w Gdańsku, otwierając spotkanie.

fot. PODR w Gdańsku
fot. PODR w Gdańsku

O tym, że tematy uwzględnione w programie panelu były bardzo trafione, świadczyła wysoka frekwencja rolników oraz obecność wielu przedstawicieli firm i instytucji działających w na rzecz rolnictwa. Spotkanie zgromadziło 370 uczestników. Do Kościerzyny przybyli m.in.: Kazimierz Plocke – Sekretarz Stanu w MRiRW, Ryszard Stachurski – Wojewoda Pomorski, Mirosław Batruch – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Andrzej Gross – Prezes ARiMR, Krzysztof Zalewski – Zastępca Prezesa ARiMR, Radosław Szatkowski – Prezes ARR,  Włodzimierz Olszewski – Dyrektor OT ARR w Gdańsku, Stefan Skonieczny – Dyrektor KRUS w Gdańsku, Hanna Dzikowska – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, Marzena Sobczak – Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UM. Nie zabrakło też gospodarzy regionu – Piotra Lizakowskiego – Starosty Kościerskiego i Zdzisława Czuchy– Burmistrza Miasta Kościerzyna.

W pierwszej części Forum jego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wynikami działań wdrażanych w latach 2007 – 2013 przez ARiMR i ARR, a finansowanych ze środków Unii Europejskiej, z zakresem zadań realizowanych w ANR oraz zmianami w KRUS, a także poznać wyniki rachunkowości rolnej FADN w gospodarstwach korzystających z dotacji inwestycyjnych, które omówił Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Aleksander Mach zachęcał również rolników do korzystania z usług pracowników PODR.

– Pragnę zapewnić, że nasi doradcy i specjaliści będą dobrze przygotowani zarówno do nowego projektu dotyczącego integrowanej ochrony roślin, jak i zadań wynikających z PROW 2014 – 2020 – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia. W tej części spotkania głos zabrał także Zenon Bistram – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. Podkreślił osiągnięcia PROW 2007 – 2013, ale też zwrócił uwagę na niektóre rozwiązania, proponowane w PROW 2014 – 2020, które wydają się kontrowersyjne, z punktu widzenia rolników. Chodzi tu m.in. o znajdujące się w projekcie PROW zapisy zawężające grupy potencjalnych beneficjentów działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” do gospodarstw o ekonomicznej wartości mieszczącej się w przedziale od 15.000 euro do 100 000 euro, podczas gdy w województwie pomorskim takich gospodarstw jest tylko 40%.

Druga część spotkania skupiła się na Wspólnej Polityce Rolnej i możliwościach finansowania rozwoju obszarów wiejskich w Polsce w latach 2014 – 2020. – Chciałbym zdać relację z postępów prac nad kształtem WPR w latach 2014 – 2020 – powiedział Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Kazimierz Plocke, rozpoczynając wykład. W trakcie swojego wystąpienia omówił założenia trzech filarów Wspólnej Polityki Rolnej. Poinformował też, że w nowym rozdaniu Polska otrzyma więcej pieniędzy ogółem niż w latach 2007 – 2013, ale środków na rozwój obszarów wiejskich będzie niestety mniej. – Trudno jednak w tej chwili mówić o konkretnych kwotach, ponieważ nie ma jeszcze jednoznacznych ustaleń na poziomie Parlamentu Europejskiego, nie wiemy też, na jakie wsparcie z budżetu krajowego możemy liczyć – dodał.

Po wystąpieniach rozpoczęła się trzecia część spotkania, podczas której rolnicy zadawali liczne pytania skierowane przede wszystkim do Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na temat nowego okresu finansowania oraz działań objętych PROW 2014 – 2020 dyskutowano też w kuluarach Forum. Rolnicy wielokrotnie podkreślali potrzebę organizacji podobnych spotkań informacyjnych. Andrzej Labuda z Niepoczołowic w gm. Linia powiedział m.in.: – Uważam, że takich spotkań jak to powinno być więcej, ponieważ chcę wiedzieć, na jakie środki mogę liczyć w najbliższej przyszłości. Podobnego zdania byli Piotr Wandtke z Borcza w gm. Somonino, czy Ryszard Kleinszmidt z Grabówka w gm. Nowa Karczma – przedsiębiorczy producenci, którzy korzystali ze środków PROW 2007 – 2013 i mają nadzieję, ale też i obawy, czy nowe rozdanie również to umożliwi.

Miłym akcentem I Pomorskiego Forum Rolniczego były wyróżnienia przyznane osobom związanym zawodowo z rolnictwem. Ryszard Stachurski – Wojewoda Pomorski wręczył złoty medal nadany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego długoletniemu kierownikowi BP ODR w Bytowie – Kazimierzowi Kulasowi, natomiast Wiceminister Rolnictwa Kazimierz Plocke wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” grupie rolników z województwa pomorskiego. Z kolei Jan Zaborowski – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Pomorskich podarował tzw. klukę, czyli symbol przekazywania dobrych wiadomości Ministrowi Kazimierzowi Plocke.

Organizatorami agrokonferencji byli: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Terenowy w Gdyni oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku we współpracy z Pomorską Izbą Rolniczą. Patronat honorowy  nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.