Fot. GK/ Łukasz Kaźmierczak

Parlament Europejski opowiedział się za zaostrzeniem przepisów dotyczących wydobycia gazu łupkowego. To wielka klęska dla Polski, która z wydobyciem tego gazu łączy duże nadzieje.

Fot. GK/ Łukasz Kaźmierczak
Fot. GK/ Łukasz Kaźmierczak

Parlament Europejski opowiedział się wczoraj za obowiązkiem przeprowadzania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego. Teraz będzie negocjował z krajami członkowskimi zapisy nowej dyrektywy zgodnie z przyjętym stanowiskiem. Jeśli w przyszłości przepis ten zostanie przyjęty skomplikuje on proces poszukiwań gazu łupkowego.  Wymogi podniosą koszty wydobycia, gdyż dla każdego odwiertu potrzebna będzie osobna ocena oddziaływania na środowisko. To może spowodować, że w Polsce, która dopiero wdraża się w system wydobycia łupków, proces ten będzie wstrzymany, gdyż mała opłacalność spowoduje wycofanie się inwestorów.

Za przyjęciem poprawki opowiedzieli się Zieloni, Socjaliści oraz Zjednoczona Lewica Europejska. Przeciwko byłi Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Europejska Partia Ludowa oraz Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy były podzielone. Polscy europosłowie w większości byli przeciw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.