fot. muzeumemigracji.pl

Podczas budowy swojej docelowej siedziby Muzeum Emigracji nie próżnuje. Właśnie inauguruje nowy cykl wykładów „Za Granicą Sztuki”, opowiadający o twórczości znakomitych, choć często nieznanych, artystów emigracyjnych. Na początek – Olga Boznańska.

fot. muzeumemigracji.pl
fot. muzeumemigracji.pl

 W ramach cyklu, przez najbliższe osiem miesięcy Muzeum Emigracji przedstawi ośmiu znakomitych polskich artystów-emigrantów, których twórczość z reguły nie jest powszechnie znana w kraju. Co – oczywiście poza emigracyjnym etapem w życiorysie – mają wspólnego? Ich prace, choć z tak różnych dziedzin jak malarstwo, film, rzeźba czy architektura, przekraczały granice w sztuce, otwierając świat na nowe idee, ale też dotykały newralgicznych granic światopoglądowych, środowiskowych czy pokoleniowych – tłumaczy Joanna Wojdyło z Muzeum Emigracji. Jednak cykl to nie tylko opowieść o spuściźnie artystycznej, ale też próba zrozumienia wyjątkowej sytuacji twórcy jako uciekiniera, wygnańca, dobrowolnego rezydenta czy obywatela świata.

W wykładach odważymy się wskazać wybranych twórców wizualnych i nieoczywiste zjawiska zarówno międzynarodowe, jak i krajowe, szczególnie istotne dla dziejów sztuki XX wieku, unikając jednak polonocentryzmu i megalomanii. Będzie wielokrotnie mowa o Paryżu – nieustannie przyciągającym światowych artystów, lecz również o twórcach działających w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii – opowiada doktor Hubert Bilewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, autor koncepcji i programu merytorycznego cyklu.

Pierwszy wykład w środę, 9 października, o godzinie 17.30 w gdyńskim InfoBoxie. Poświęcony będzie polskiej malarce, której prace wystawiane były obok dzieł Moneta i Renoira – Oldze Boznańskiej. Jej twórczość obrazuje dylematy i uwikłania historyczno-artystyczne XIX i XX wieku. Po opuszczeniu Krakowa tworzyła najpierw w Monachium, a od 1898 aż do samotnej śmierci, w Paryżu. Zasłynęła niezwykle interesującymi portretami. Na obrazach bardzo często uwieczniała wnętrza swojej pracowni lub krajobraz z okna. Jej technika opierała się na niewielkich punktach wykonywanych pędzlem, w ten sposób artystka utrzymywała „czystość” w swych rysunkach. Ciesząc się opinią jednej z najlepszych malarek Europy, miała polską, francuską i amerykańską klientelę na swoje portrety.

Program wykładów cyklu Za Granicą Sztuki:

Od października 2013 roku do maja 2014 roku wykłady odbywać się będą w każdą drugą środę miesiąca w godz. 17.30-19.00 w gdyńskim InfoBoxie.

  • 1. Emigrantka: Olga Boznańska / dr Hubert Bilewicz (Uniwersytet Gdański) – 9 października 2013
  • 2. Świadek: Józef Czapski / dr Zbigniew Mańkowski (ASP Gdańsk) – 13 listopada 2013
  • 3. Kapista: Piotr Potworowski / dr Hubert Bilewicz (Uniwersytet Gdański) – 11 grudnia 2013
  • 4. Niespełniony geniusz: Maciej Nowicki / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni) – 8 stycznia 2014
  • 5. Pogodna zima w Malakoff: Alina Szapocznikow / dr Dorota Grubba (ASP Gdańsk) – 12 lutego 2014
  • 6. Był sobie raz: Walerian Borowczyk / mgr Irina Gavrash (Uniwersytet Gdański) – 12 marca 2014
  • 7. Geometrie metalu – geometrie strachu: Theodore Roszak i rodzina Jarnuszkiewiczów / dr Dorota Grubba (ASP Gdańsk) – 9 kwietnia 2014
  • 8. Poza Wrogościnność: Krzysztof Wodiczko / dr Dorota Grubba (ASP Gdańsk) – 14 maja 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.