Pijalnia wód "Antoni" w Muszynie / fot. Krzysztof Burghardt/CC/Wikimedia

Dziś w Sejmie RP odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast uzdrowiskowych, zaniepokojonych sygnałami medialnymi dotyczącymi ewentualnymi utratami statusu uzdrowisk.

Pijalnia wód "Antoni" w Muszynie / fot. Krzysztof Burghardt/CC/Wikimedia
Pijalnia wód „Antoni” w Muszynie / fot. Krzysztof Burghardt/CC/Wikimedia

Wobec dotychczasowych – niestety nieskutecznych starań w sprawie wyjaśnienia sytuacji uzdrowisk podejmowanych przez Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci postanowili osobiście spotkać się z parlamentarzystami aby omówić sytuacje prawną uzdrowisk.

Omówiono zapisy Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Burmistrz Muszyny dr Jan Golba – Prezes SGU – szczególnie zwrócił uwagę na bardzo nieżyciowe i trudne do spełnienia przepisy dotyczące hałasu, niewykorzystania własnych kopalin. Zwrócił uwagę, że nawet ich niespełnienie wg prawników nie zagraża 10 uzdrowiskom.

Omówiono również nieżyciowe zapisy dotyczące lokowania zakładów przemysłowych w strefie A, parkingów, sklepów, stacji benzynowych i przekaźników telefonii komórkowej.

Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu podkreślił restrykcyjność naszych przepisów w porównaniu do innych krajów europejskich oraz niebezpieczeństwo dla gospodarczego rozwoju uzdrowisk na otwartym rynku europejskim wobec niepewności  ich dalszego istnienia. Podkreślił również szkodliwą antyreklamę spowodowaną całą tą sytuacją nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

 Podkreślono potrzebę pilnego spotkania z Ministerstwem Zdrowia w celu wyjaśnienia intencji ministerstwa wobec 10 „zagrożonych” gmin uzdrowiskowych i ewentualnej rewizji obowiązujących ustaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.