fot. nadesłane

W Lęborku zawiązała się Powiatowa Rada Organizacji Pozarządowych. Skład Rady wybrały spośród siebie organizacje z powiatu lęborskiego – stowarzyszenia, fundacje i kluby sportowe.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Koncepcja powstania Rady narodziła w Stowarzyszeniu EDUQ z Lęborka. Pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej odbyło się w połowie roku. W ciągu następnych miesięcy zespół ten zajął się opracowaniem regulaminu Rady i przygotowaniem Forum, na którym dokonano wyboru członków Rady.

– Cieszymy się, że dzięki oddolnej inicjatywie w powiecie lęborskim powstała formalna reprezentacja sektora pozarządowego, która będzie działała na rzecz i w interesie lęborskich NGO. Chcielibyśmy, aby Rada stała się również członkiem międzysektorowego partnerstwa lokalnego, które będzie miało wpływ na sposób dysponowania środkami funduszy unijnych i z innych źródeł. Ma być to również organ konsultacyjno–doradczy – wyjaśnia Alina Felger-Kotkiewicz, Zastępca Przewodniczącej nowo powstałej Rady.

Zgodnie z regulaminem Rada liczy dziewięć osób (pięciu przedstawicieli Lęborka i po jednym z gmin powiatu lęborskiego). Taki podział miejsc, zgodny z opracowanym regulaminem jest proporcjonalny do liczby organizacji pozarządowych funkcjonujących w poszczególnych gminach. W wyniku tajnego głosowania do Rady zostali wybrani:

  • Elżbieta Godderis – Fundacja Wspieranie Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych WISE (Lębork), którą wyłoniona Rada wybrała na Przewodniczącą Rady OPPL
  •  Alina Fegler-Kotkiewicz – Stowarzyszenie EDUQ (Lębork) – Zastępca Przewodniczącej
  • Janusz Pomorski – LKS Pogoń Lębork (Lębork) – Sekretarz
  • Kamil Chitruszko – Stowarzyszenie Lew Lębork (Lębork)
  • Anna Drzazgowska – Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Wicko – Inicjatywa (Wicko)
  • Hanna Janczak – Regionalne Centrum Młodzieży (Lębork)
  • Małgorzata Korszla – Łebskie Towarzystwo Oświatowe (Łeba)
  • Anna Liwska – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym PROMYK w Cewicach (Cewice)
  • Krzysztof Pruszak – Fundacja Ekologiczno-Sportowa im. Tomasza Hopfera (Nowa Wieś Lęborska)

– Czuję wielką odpowiedzialność. Istnieje potrzeba realnej reprezentacji wszystkich organizacji pozarządowych naszego powiatu i partnerstwa z Jednostkami Samorządu Terytorialnego w Lęborku, Łebie, Nowe Wsi Lęborskiej, Wicku, Cewicach, a przede wszystkim z Samorządem Powiatu Lęborskiego – Starostwem oraz z innymi partnerami życia społecznego naszego powiatu, województwa, kraju i partnerami zagranicznymi – mówi Przewodnicząca Rady Elżbieta Godderis.

Zgodnie z regulaminem świeżo powstałej Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego do jej zadań należy m.in.współpraca z administracją publiczną oraz innymi partnerami życia społecznego powiatu lęborskiego, województwa, kraju i partnerami zagranicznymi, opiniowanie projektów ustaw, uchwał i decyzji administracyjnych dotyczących sektora pozarządowego czy udział w Komisjach Konkursowych w ramach konkursów ofert ogłaszanych przez samorządy gminne i powiatowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.