Nagrody ECO-MIASTO 2013 zostały rozdane. Wśród miast, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju jest także Kościerzyna, którą jury nagrodziło za kompleksowość działań, za uwagę poświęconą transportowi towarowemu, plany ograniczenia ruchu drogowego w centrum i kampanie informacyjno-edukacyjne.

Projekt ECO-MIASTO powstał z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zarówno w polityce mobilności zrównoważonej, jak i budownictwa ekologicznego Warszawa jest niekwestionowanym liderem w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. Zamość (30 tys. – 70 tys. mieszkańców) i Kościerzyna (poniżej 30 tys.) zostały nagrodzone w tematyce mobilności zrównoważonej, natomiast Ełk (30 tys. – 70 tys. mieszkańców) i Płońsk (poniżej 30 tys.) w budownictwie ekologicznym.
Zgłoszenia do konkursu oceniało jury w skład którego weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje w kategoriach mobilności zrównoważonej i ekologicznego budownictwa, m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki oraz Politechniki Warszawskiej.
Laureaci konkursu otrzymali statuetkę ECO-MIASTO 2013 oraz badanie i analizę sytuacji miast pod kątem zrównoważonego rozwoju, opracowane przez francuskiego eksperta. Termin wykonania badania i analizy – do uzgodnienia pomiędzy organizatorem a zwycięskim miastem.
Ponadto jury przyznało wyróżnienia za osiągnięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na tej liście znalazł się Słupsk.