fot. sxc.hu

Nowa ustawa przedszkolna, która od września pozbawiła dzieci zajęć dodatkowych, wzbudziła wielkie oburzenie zarówno wśród nauczycieli oraz dyrektorów jak i rodziców. Znaleziono jednak sposób na obejście zapisów ustawy. Co z tego wyniknie, na razie nie wiadomo. 

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca o systemie oświaty przyniosła spore zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli publicznych. Od 1 września opieka przedszkolna jest dodatkowo finansowana z budżetu państwa. To pozwala na obniżkę opłat wnoszonych przez rodziców. 5 godzin dziennie opieki nad dzieckiem w przedszkolu jest ustawowo darmowe, a  za każdą dodatkową godzinę rodzice zapłacą tylko 1 zł.

Gdyby na tym zmiany w nowelizacji ustawy się kończyły, rodzice byliby zadowoleni, jednak jest też zmiana, która wzbudza wiele kontrowersji. Nowe przepisy pozbawiły rodziców możliwości dopłaty do dodatkowych zajęć takich jak np. taniec, angielski, rytmika czy logopedia. Dotychczas to właśnie rodzice opłacali tego typu zajęcia. Teraz nie mogą uiszczać na nie jakichkolwiek opłat.

Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, że zgodnie z nowymi przepisami dodatkowe zajęcia mają być opłacane ze środków pochodzących z samorządów, które na te cele otrzymały dotację z budżetu państwa. Według samorządów pieniędzy jest za mało, co uniemożliwi finansowanie zajęć.

Po nagłośnieniu sprawy przez media oraz ostrych sprzeciwach rodziców gdańscy urzędnicy znaleźli rozwiązanie dla obecnej sytuacji. Według nich możliwe jest przywrócenie zajęć dodatkowych w przedszkolach. Wprowadzenie zmian w ustawie nie zabrania dobrowolnych wpłat rodziców na działalność statutową przedszkoli. Będzie więc można przekazać darowiznę na rzecz placówki oświatowej. Z chwilą pozyskania dodatkowych środków dyrektor przedszkola może w uzgodnieniu z rodzicami zorganizować dodatkowe zajęcia dla grupy lub wszystkich grup przedszkolnych.

Przekazanie darowizny jest zgodne z prawem, gdyż przedszkole może korzystać z dobrowolnych wpłat, o ile ich wysokość w przypadku placówki samorządowej będzie zgodna z przyjętym przez dane przedszkole i zatwierdzonym w danym roku planem finansowym.

Czy zajęcia dodatkowe wrócą do przedszkoli dzięki wykrytej luce prawnej – czas pokaże. Jak na razie widać, że rodzicom bardzo na tym zależy i są zdeterminowani by znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.