Nakręcony pod koniec sierpnia 2013 r. film z lotu ptaka, przedstawia pierwsze trzy miesiące prac na budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku.

Po raz pierwszy cała trasa PKM pokazana jest z przeciwnego kierunku – czyli od miejsca połączenia z linią kolejową 201 (Gdynia – Kościerzyna) w Rębiechowie do wpięcia w tory linii dalekobieżnej E 65 w Gdańsku Wrzeszczu. Dotychczas – m.in. w przypadku animacji komputerowej linii PKM – kierunek prezentacji projektu PKM był zgodny z kilometrażem linii kolei metropolitalnej, czyli od Wrzeszcza do Rębiechowa.

Program Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to wieloletnie zamierzenie Samorządu Województwa Pomorskiego realizacji największego projektu komunikacyjnego województwa pomorskiego. Jego celem jest podniesienie poziomu spójności społecznej i gospodarczej Województwa Pomorskiego. Program obejmuje swoim zasięgiem głównie obszar aglomeracyjny Trójmiasta i przylegające powiaty (np.: bytowski, kościerski, kartuski).

Oficjalne rozpoczęcie budowy i podpisanie aktu erekcyjnego nastąpiło 1 lipca 2013 roku. „Szynę węgielną” wmurowano w fundament jednego z filarów podpierających estakadę i stację PKM Gdańsk Port Lotniczy. Budowa linii z Gdańska-Wrzeszcza na lotnisko zakończy się w kwietniu 2015, natomiast oddanie linii do użytku ma mieć miejsce na przełomie czerwca i lipca tego roku. Szacowany pierwotnie koszt budowy linii wynosił 769,9 mln zł netto (w tym 500,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.