mat. prasowe

W Gdyni przez cały tydzień potrwa polskie święto kina. W ramach 38. Festiwalu Filmowego pokazanych zostanie ponad setka produkcji. Szanse na Złote Lwy mają m.in. filmy Małgorzaty Szumowskiej, Macieja Pieprzycy i Ryszarda Bugajskiego. Produkcji, które wystartują w konkursie o główną nagrodę, jest czternaście.

mat. prasowe
mat. prasowe

W jury, które oceni filmy w konkursie głównym i wybierze laureatów nagród, zasiądą: prozaik, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki (jako przewodniczący jury), reżyserki Agnieszka Holland i Urszula Antoniak, aktorka Agata Buzek, członkini zarządu niemieckiej telewizji ZDF Kirsten Niehuus (od lat związana również z przemysłem filmowym, m.in. jako specjalistka w zakresie funduszy filmowych), a także brytyjski scenarzysta Christopher Hampton, laureat Oscara za scenariusz filmu „Niebezpieczne związki” w reż. Stephena Frearsa z 1988 r. oraz zdobywca nominacji do Oscara za scenariusz „Pokuty” w reż. Joe Wrighta z 2007 r.

38. festiwal filmowy w Gdyni potrwa do 14 września. Seanse oraz spotkania z filmowymi twórcami i aktorami organizowane będą w Multikinie, w Teatrze Muzycznym i na miejskiej plaży. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze podczas festiwalu reżyser Jerzy Antczak. Twórca ekranizacji „Nocy i dni” przyjedzie do Gdyni z USA – gdzie od lat mieszka – razem z żoną Jadwigą Barańską, która zagrała w tym filmie niezapomnianą główną rolę.

Do najciekawszych wydarzeń festiwalu należeć będzie pozakonkursowa projekcja – w ramach pokazów specjalnych – nowego filmu Romana Polańskiego, komedii „Wenus w futrze”. Ponadto odbędzie się prezentacja fragmentów powstającego filmu Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”, thrillera opowiadającego o losach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. (PAP)

Plan projekcji dostępny na stronie: http://system.festiwalgdynia.pl/kalendarz.do

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.