Portret Józefa Piłsudskiego pędzla Wojciecha Kossaka / Muzeum Narodowe w Warszawie

Józef Piłsudski był wielkim człowiekiem i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Pokonał bolszewików pamiętnego roku 1920, był twórcą niepodległego państwa Polskiego, był świetnym dowódcą, a żołnierze kochali go bezgranicznie. Ale jaki był w życiu prywatnym? Jak miłość do ojczyzny przełożyła się na późniejsze podboje miłosne Komendanta?

Portret Józefa Piłsudskiego pędzla Wojciecha Kossaka / Muzeum Narodowe w Warszawie
Portret Józefa Piłsudskiego pędzla Wojciecha Kossaka / Muzeum Narodowe w Warszawie

Miłość do matki

W życiu Piłsudskiego była jedna osoba , którą kochał najbardziej – była to jego matka Maria Piłsudska. Wychowywała go w duchu patriotyzmu co później przełożyło się na bezgraniczne poświęcenie dla ojczyzny. Śmierć matki przeżył bardzo boleśnie. Do końca swoich dni w Belwederze wisiał portret jego matki, najprawdopodobniej chciał w ten sposób podkreślić jej miejsce w jego sercu. Tuż przed swoją śmiercią nakazał oficerom, aby jego serce zostało pochowane w grobie matki. Do dnia dzisiejszego serce marszałka spoczywa na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Wykuty napis na płycie brzmi: Matka i serce syna.

Pierwsze wesele i od razu skandal

W 1899 roku ożenił się z Marią Koplewską nazwaną przez działaczy partyjnych PPS Piękną Panią. To dla niej późniejszy Komendant przeszedł na luteranizm, ponieważ należała ona do Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Marszałek wielokrotnie zmieniał wyznanie w celu poślubienia wybranki swojego życia, co później było mu zarzucane przez opozycję. Najważniejszym wątkiem związku Piłsudskiego z Marią było to , że o rękę Pięknej Pani rywalizował także Roman Dmowski. Wielu historyków twierdzi, że porażka Dmowskiego stała się wielkim jego kompleksem w późniejszej rywalizacji o władzę w II RP z Józefem Piłsudskim.

Maria Piłsudska / fot. histman.org
Maria Piłsudska / fot. histman.org

Drugie wesele i pogrzeb

Marszałek Polski z Marią przeżył siedem lat, w sumie to był najdłuższy związek w jego życiu, ale o tym później. W 1906 roku poznał również śliczną damę, która nazywała się Aleksandra Szczerbińska – działaczka PPS. Miłość jaką darzyli się wybrańcy miała doprowadzić do rozwodu Józefa z Marią. Ostatecznie Maria zrezygnowała z rozwodu, a Piłsudski związał się z Aleksandrą. Cały trójkąt trwał do 1921 roku, kiedy Maria zmarła. Komendant nie poszedł na pogrzeb i wysłał tam swojego brata. Dwa miesiące po śmierci swojej żony, ożenił się z Aleksandrą Szczerbińską.

Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą / fot. Wikipedia
Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą / fot. Wikipedia

Sędziwy Marszałka i samobójstwo lekarki

W czasie pobytu w Druskiennikach Piłsudski poznał kolejną już w swoim życiu przepiękną kobietę, była to lekarka uzdrowiskowa doktor Lewicka. Była młodsza od swojego adoratora o skromne 30 lat. W trakcie wspólnego wyjazdu Marszałka wraz z Eugenią Lewicka na Maderę w 1930 roku, wcześniej opuściła wyspę i przyjechała do Warszawy. W stolicy miało dojść do ostrej konwersacji pomiędzy żoną Piłsudskiego Aleksandrą, a doktor Lewicką. W czerwcu 1931 roku w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie znaleziono Lewicką nieprzytomną. Dwa dni później zmarła. Stwierdzono otrucie środkami chemicznymi. Na pogrzebie zjawił się sam Józef Piłsudski.

Eugenia Lewicka i Józef Piłsudski / fot. j.pilsudski.org
Eugenia Lewicka i Józef Piłsudski / fot. j.pilsudski.org

Czytając to wszystko można śmiało stwierdzić, że kobiety odgrywały szczególną rolę w życiu Józefa Piłsudskiego. Jego podboje miłosne pozostawiły po sobie takie ślady, że widoczne są do dzisiaj. Przedwojenna prasa nie szczędziła artykułów na temat życia prywatnego elit II RP. Analizując życie miłosne Marszałka można zauważyć, że na początku jest zagorzała miłość,  a na końcu znudzenie i szukanie nowych wrażeń.

Artykuł powstał na podstawie rozmów autora z wykładowcami renomowanych polskich uniwersytetów oraz znawcami tematu życia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.