fot. zaprasza.net

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał decyzję o pośmiertnym mianowaniu rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika. Witold Pilecki był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. „Raportów Pileckiego”.

fot. zaprasza.net
fot. zaprasza.net

Witold Pilecki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, jako dowódca plutonu kawalerii w Armii Prusy. W 1940 roku daje się aresztować i trafia do obozu w Auschwitz. Organizuje tam tajny ruch oporu do kwietnia 1943 roku. Pamiętnej nocy z 26 na 27 kwietnia ucieka z obozu. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził jednym ze zgrupowań oddziału Chrobry II. Po powstaniu trafia do niemieckiego stalagu.Po wyzwoleniu stalagu trafia do II Korpusu. Na specjalny rozkaz gen Andersa wraca do kraju, aby prowadzić w Polsce działalność wywiadowczą. Zostaje aresztowany 8 maja 1947 przez władze komunistyczne. Ostatecznie zostaje oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. W areszcie jest torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa m.in. przez jednego z katów śledczych Eugeniusza Chimczaka. 15 marca 1948 rotmistrz zostaje skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej.

Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych, osądzonych wraz z nim w 1948 roku, nastąpiło 1 października 1990 roku. Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im podczas procesu zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa.

Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.