fot. przedszkole.netprofile.2hi.pl

Od 1 września weszły w życie przepisy ułatwiające dostęp do przedszkoli. Koszt każdej dodatkowej godziny pobytu dziecka w przedszkolu, powyżej 5 bezpłatnych, wynosi maksymalnie 1 zł.

fot. przedszkole.netprofile.2hi.pl
fot. przedszkole.netprofile.2hi.pl

Celem nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw jest zapewnienie tańszych i bardziej dostępnych przedszkoli poprzez wprowadzenie dotacji z budżetu państwa dla samorządów. Skorzystać na tym mają dzieci, jak również rodzice, którzy dzięki proponowanym rozwiązaniom będą mogli szybciej wrócić do pracy i łatwiej godzić życie rodzinne z zawodowym.

Nowelizacja przewiduje obniżenie opłat za dodatkowe godziny pobytu dziecka w przedszkolu. Od 1 września 2013 roku koszt każdej takiej godziny, powyżej 5 bezpłatnych, wynosi maksymalnie 1 zł. Dotychczas samorządy same ustalały wysokość opłat za dodatkową opiekę przedszkolną.

Jako rekompensatę za zmniejszone opłaty uiszczane przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu powyżej 5 godzin gminy otrzymają dotacje z budżetu państwa. System dotowania obejmuje publiczne przedszkola i tzw. inne formy wychowania przedszkolnego (punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego). Pieniądze będą naliczane na wszystkie dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego. Od września do grudnia 2013 roku dotacja wyniesie łącznie 504 mln zł, a na jednego przedszkolaka (w wieku 2,5-6 lat) – 414 zł. W 2014 roku będzie to w sumie 1,6 mld zł, przy czym dotacja na jedno dziecko wyniesie 1242 zł rocznie.

W nowelizacji zapisano też, że od 1 września 2015 roku do programu „przedszkole za złotówkę” będą mogły przystąpić przedszkola niepubliczne i niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego. Otrzymają wówczas dotację w wysokości 100 proc. kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym. Aby przystąpić do programu, będą musiały dobrowolnie podporządkować się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych. Chodzi m.in. o wysokość opłat tzn. maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę i takie same zasady rekrutacji. Obecnie przedszkole niepubliczne otrzymuje na każde dziecko 75 proc. kwoty, jaką dany samorząd przeznacza na dziecko w przedszkolu publicznym.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że od 1 września 2015 r. dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. trzyletnie będą miały zagwarantowane miejsca w przedszkolach, jeśli rodzice będą chcieli, aby ich dzieci zostały objęte edukacją przedszkolną. W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

Wydatki rodziców dzieci przebywających w przedszkolu powyżej 5 godzin zmniejszą się w skali kraju w 2013 r. o ok. 171 mln zł. Potem wydatki te mają dalej się obniżać – w 2016 roku o 618 mln zł. W kolejnych latach obciążenie gospodarstw domowych będzie mniejsze o ok. 600-700 mln zł rocznie.

Źródło: sejm.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.