kaszubi.pl

Miesięcznik „Pomerania” w tym roku obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni zorganizowana jest wystawa mająca na celu uczczenie jej jubileuszu.

kaszubi.pl
kaszubi.pl

Do obejrzenia wystawy „50 lat Pomeranii” zaprasza gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z miesięcznikiem Pomerania.

Bogate archiwum miesięcznika pozwoliło organizatorom wystawy na przybliżenie historii „Pomeranii” na kilkunastu barwnych tablicach. Ukazują one metamorfozę jaką pismo przeszło w ostatnim półwieczu.

W 1956 roku powstało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, którego jednym z głównych założeń było stworzenie własnego periodyku. Pierwsze numery pisma „Kaszëbë” pojawiły się w 1957 r. Jego redaktorem naczelnym został Tadeusz Bolduan, któremu pomagał Stanisław Pestka. Do 1961 roku, pismo ukazywało się jako dwutygodnik. Wtedy wymuszono zaprzestanie jego wydawania. Zastąpiono je „Biuletynem Zrzeszenia Kaszubskiego”. Trzy numery nowego pisma w nakładzie jedynie 300 egzemplarzy ukazały się w 1963. Ich redaktorką była Izabella Trojanowska, pisarka i dziennikarka zajmująca się problematyką Kaszub i Pomorza. Dwa lata później pismem zajął się Wojciech Kiedrowski, który zmienił jego nazwę na „Biuletyn Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego”. 1969 to rok w którym dzięki ówczesnemu redaktorowi Stanisławowi Pestce pojawiła się „Pomerania”.

Po czasie zmieniono oprawę graficzną pisma i technologię jego wytwarzania. „Pomerania” zamiast powielanej była drukowana.

Pismo od samego początku poświęcone było regionalizmowi kaszubskiemu. Należało do najbardziej opiniotwórczych periodyków. Na jego łamach pisało wielu wybitnych publicystów i dziennikarzy. W „Pomeranii” można było przeczytać o Kaszubach, Kociewiu, Żuławach, Ziemi Chełmińskiej, Borach Tucholskich oraz całym Pomorzu.  Na przełomie lat 80. i 90. promowano postawy samorządności i obywatelskiej odpowiedzialności za losy regionu, naszej małej ojczyzny.

Od 2012 r. redaktorem miesięcznika jest Dariusz Majkowski. „Pomerania” jest najważniejszym periodykiem w tak wielu kwestiach poświęconym naszemu regionowi.

Wystawa na pięćdziesięciolecie „Pomeranii” powstała dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Gdynia. Autorami scenariusza i opracowania graficznego jest Joanna Małecka i Andrzej Busler. Ekspozycję można oglądać do końca września w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.