Fot. Sławomir Łukaszuk

Z odwiertu w Łebieniu koło Lęborka od ponad miesiąca wydobywany jest gaz łupkowy. Jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. 

Fot. Sławomir Łukaszuk
Fot. Sławomir Łukaszuk

Na terenie koncesji Lębork udało się po raz pierwszy w Europie osiągnąć długookresowy wypływ gazu łupkowego bez wspomagania. Gaz płynie od 21 lipca. Odwiert Łebień LE-2H wykonała Lane Energy Poland Sp. z o.o. w czerwcu 2011 r. Ponad miesiąc temu rozpoczęto tzw. test produkcyjny. Po początkowej stymulacji azotem, od 21 lipca gaz wypływa samoistnie w ilości około 8 tys. m3 na dobę. Zakończenie testu zaplanowano na koniec września.

To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej – powiedział Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju. Wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. Po pierwsze, horyzontem produktywnym są łupki ordowiku, po które sięgają inwestorzy na prawie wszystkich koncesjach w Polsce. Po drugie, zastosowano typową technikę szczelinowania, nie użyto żadnych nowych metod stymulacyjnych odbiegających od sposobów wypraktykowanych na szeroką skalę w Ameryce. A co najważniejsze, po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca, w znacznych ilościach – poinformował Piotr Woźniak.

Od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko co w połączeniu z wynikami odwiertu w Łebieniu powinno zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach. Aby wszystko było jeszcze bardziej dostępne rząd musi dokończyć nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz dostosować nasze regulacje węglowodorowe do standardów europejskich.

 Dzięki wydobyciu gazu 
z łupków na skalę przemysłową w Polsce i całej UE może dojść do znacznej obniżki cen surowca.

1 KOMENTARZ

  1. Ujęcie gazu funkcjonuje, to wiadomość optymistyczna. Widać, że ktoś wykonał solidną robotę. Dziwne w tym tylko, że biurokraci na szczeblu rządowym nie nadążają z przepisami. To tak, jakby robić coś na zasadzie „jakoś to będzie”. Taka organizacja, to hamowanie inicjatyw i zniechęcanie ludzi, którzy tracą wiarę w to, że w Polsce może być lepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.