fot. UG

Śladów obecności Słowian na wyspie Bornholm a także kontaktów handlowych Słowian i wikingów poszukiwać będzie ekipa archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego. W poprzednim sezonie badań naszym naukowcom udało się odnaleźć m.in. słowiańską ceramikę czy srebrne monety.

fot. UG
fot. UG

Drugi już sezon badań archeologicznych na Bornholmie, prowadzony przez archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii UG – Karolinę Czonstke i Bartosza Świątkowskiego oraz naukowców z Bornholms Museum Rønne rozpocznie się w połowie sierpnia. W tym roku będzie eksplorowane stanowisko Åbo par. Ostelars, na którym zostały zlokalizowane relikty skarbu wczesnośredniowiecznego z okresu XI w. Prace te będą stanowić kontynuację badań z 2012 podczas których przebadano dwa stanowiska:  Nygård koło Rønne, znajdujące się na południu wyspy oraz Klippehøj par. Olsker położone na północy.

Na pierwszym z nich odkryto pozostałości trzydziestometrowego domu wikingów, który był wyraźnie podzielony na przestrzeń mieszkalną (tzw. „czystą”) i gospodarczą (tzw. „brudną”). Odnaleziono tam głównie liczne fragmenty ceramiki, grzebienie rogowe, kości zwierząt oraz ości ryb. Naukowcy oszacowali datę powstania domu na X-XI w.

Na drugim stanowisku odkryto jeden z najlepiej zachowanych na wyspie domów wikingów, datowanym na okres XI-XII w. Dom ten był zamieszkiwany w tym samym czasie, w którym wznoszono położoną w pobliżu romańską rotundę w Olsker. Do dzisiejszych czasów z omawianej chaty, zachowały się jedynie ślady po słupach i rowy odprowadzające wodę z dachu do specjalnie przygotowanego odstojnika. W obrębie tych obiektów odkryto materiał ceramiczny oraz przedmioty metalowe: nity i gwoździe.

Na obydwu stanowiskach najliczniej reprezentowaną kategorię zabytków była ceramika, a zwłaszcza ceramika słowiańska.  Dzięki badaniom archeologów z UG, było możliwe uchwycenie procesu stopniowego wypierania gorzej wykonanej ceramiki wikińskiej (lepiona ręcznie) przez lepszą technologicznie ceramikę słowiańską (wykonaną na kole, wypalaną w wyższej temperaturze, a przez to o twardszych ściankach).

Członkowie ubiegłorocznej ekspedycji uczestniczyli również w odkryciu, we wschodniej części wyspy „srebrnego skarbu” w postaci 152 srebrnych monet o łącznej wadze ok. 2,5 kg. W jego skład wchodziły głównie arabskie dirhemy (m.in. emisje z czasów panowania dynastii Omajjadów i Abbasydów), a także 2 perskie monety datowane na rok 612 (emisja z czasów panowania Chosrowa II Parwiza z dynastii Sassanidów).

Wyniki dotychczasowych i prowadzonych w tym roku badań pozwalają na przybliżenie odpowiedzi na pytanie o rolę i znaczenie Słowian w kształtowaniu się wzajemnych stosunków społeczno-ekonomicznych w rejonie Morza Bałtyckiego, a zwłaszcza relacji słowiańsko-skandynawskich w okresie wczesnego średniowiecza. Ta wymiana myśli i doświadczeń badaczy polskich i duńskich jest możliwa dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Instytutem Archeologii i Etnologii UG, a Bornholms Museum Rønne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.