fot. Polski Związek Działkowców

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna, pracująca nad nowym prawem o ogrodach działkowych, zaakceptowała poprawkę Platformy Obywatelskiej pozwalającą uwłaszczać działkowców – poinformowali przedstawiciele Klubu Poselskiego PO.

fot. Polski Związek Działkowców
fot. Polski Związek Działkowców

Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że przyjęte zapisy o uwłaszczeniu działkowców są nie tylko odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale także realizacją postulatu działkowców – zgłoszonego w obywatelskim projekcie ustawy. Proponowany zapis przewiduje, że działkowiec będzie mógł otrzymać prawo własności do działki, a nie prawo jej bezterminowego użytkowania.

Jak wyjaśnił poseł Marek Łapiński, uwłaszczenie będzie polegać na tym, że „dotychczasowe użytkowanie wieczyste lub własność posiadania przez PZD, będzie mogła być ujawniona w księdze wieczystej na indywidualnego działkowca”. Oznacza to, że jeżeli nieruchomość, na której znajduje się działka, stanowi własność stowarzyszenia ogrodowego albo została mu oddana w użytkowanie wieczyste, to na pisemny wniosek działkowca stowarzyszenie ogrodowe (w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania wniosku) ustanawia nieodpłatnie na jego rzecz prawo własności albo prawo użytkowania wieczystego.

Poseł Łapiński zaznaczył też, że nie ma możliwości by działki były przeznaczone na cele inne niż ogrodowe, na terenie działek nie będą budowane domy ani nie będą one przedmiotem obrotu inwestycyjnego.

Poseł Kidawa – Błońska podkreśliła, że prace nad nową ustawą o ogrodach działkowych to pilne zadanie. – „Jeżeli do końca roku nie przygotujemy dobrej ustawy działkowej, wówczas sytuacja ogrodów działkowych będzie bardzo trudna” – mówiła poseł. „Dlatego tak ważne jest, by w porozumienia z działkowcami wypracować projekt który spełni oczekiwania Trybunału”- dodała.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. hektarów. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.