Służebność przesyłu może być ustanowiona w drodze umowy zawartej pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorstwem, którego instalacje przez nią przebiegają. W tym celu należy wystąpić do przedsiębiorstwa z wnioskiem o zawarcie umowy o służebność przesyłu wraz ze wskazaniem proponowanej kwoty wynagrodzenia.

Wynagrodzenie to może przybrać formę jednorazowej wypłaty lub miesięcznie wypłacanej właścicielowi nieruchomości kwoty. Powstaje jednak pytanie jak określić jej wysokość. Z doświadczenia wynika, że najlepiej zlecić rzeczoznawcy majątkowemu przygotowanie wyceny, która będzie uwzględniała położenie nieruchomości, stopień uciążliwości dla jej użytkownika związany z istnieniem urządzeń przesyłowych itd. Rzeczoznawca wskaże jakiej kwoty można żądać od przedsiębiorstwa przesyłowego.

Trzeba mieć świadomość, że bardzo często przedsiębiorstwa przesyłowe nie chcą dobrowolnie ustanawiać służebności przesyłu i wypłacać wynagrodzenia właścicielowi działki. W takiej sytuacji, w odpowiedzi na wniosek o zawarcie umowy, z reguły wysyłają pismo, w którym wskazują, że urządzenia znajdujące się na działce zostały zbudowane zgodnie z obowiązującym prawem i brak jest podstaw do żądania jakiegokolwiek odszkodowania. Nie należy się tym jednak zrażać. Fakt, że urządzenie zostało zbudowane zgodnie z prawem nie ma żadnego wpływu na możliwość żądania wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z części nieruchomości.

W razie negatywnej odpowiedzi przedsiębiorstwa przesyłowego, pozostaje ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na drodze sądowej. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek, do którego warto załączyć dotychczasową korespondencję z przedsiębiorstwem przesyłowym oraz sporządzoną przez rzeczoznawcę wycenę.

Galiński & Kleina – Kancelarie Radców Prawnych – Prawo i podatki w Trójmieście >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.