fot. S. Żabicki

Podczas XIV Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „COSTERINA 2013” album Fotografia chłopów pomorskich otrzymał główną nagrodę w Konkursie Literatury Pomorskiej (kategoria – album).

fot. S. Żabicki
fot. S. Żabicki

Tradycyjnie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina” odbywają się w połowie lipca na kościerskim rynku. Głównym organizatorem imprezy jest Biblioteka Miejska w Kościerzynie. Targi są doskonałą okazją do zapoznania się z bogatą ofertą wydawnictw regionalnych, dorobkiem indywidualnych twórców, a także do spotkania z autorami.

Pomysłodawcą organizacji targów jest prof. Tadeusz Linkner, który nadal aktywnie realizuje swój pomysł, będąc przewodniczącym komisji oceniającej publikacje zgłoszone do konkursu. W tym roku w komisji zasiadali również: prof. Jerzy Samp, prof. Edward Breza, mgr Grzegorz Schramke oraz mgr Bogumiła Cirocka.

Kulminacyjnym wydarzeniem każdej edycji jest wręczenie „Remusowej Kary” – nagrody w kategorii wydawnictw literatury kaszubskiej oraz nagród i wyróżnień w kategorii wydawnictw literatury pomorskiej. Zdobywca nagrody głównej w każdej kategorii otrzymuje replikę pomnika Remusa, który przedstawia bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i przygody Remusa”. Figura, wykonana przez trójmiejskiego artystę Tomasz Radziewicza w skali 1:1, ubarwia kościerski rynek od 2011 roku.

Album „Fotografia chłopów pomorskich” pod red. Danuty M. Sroki, ukazał się w listopadzie 2012 r. Jego powstanie poprzedził  dwuletni proces gromadzenia fotografii pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji rodzin pomorskich. W książce wykorzystano również materiały z archiwum fotoreportera Jana Maziejuka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Pommersches Landesmusum w Greifswaldzie.

Publikacja zawiera wybór 365 fotografii, z których najstarsza pochodzi z 1898 r., a najnowsza z 2012 r. Album podzielono na osiem rozdziałów poprzedzonych słowem wprowadzenia. Publikacja została wydana w dwóch językach: polskim i niemieckim. Do książki dołączono film dokumentalny pt. „Osadnicy”.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. Album nie powstałby bez wsparcia mieszkańców powiatu słupskiego, którzy dostarczyli fotografie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.