Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König

Dwanaście granic, czworo Pomorzan, piętnaście tysięcy kilometrów, auto warte 2000 złotych. Trzy cele: promocja ukochanych Kaszub, przypomnienie losów kaszubskich zesłańców na Wschodzie, a przy okazji walka o zwycięstwo w rajdzie na Jedwabnym Szlaku.

Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König
Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König

– Rajd „The Bamako Summer” zaczynamy wraz z innymi zespołami 22 sierpnia na Węgrzech. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinniśmy ukończyć go 31 sierpnia w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu – mówi Piotr Bejrowski. – Tam zaczniemy drugą, bardziej ambitną cześć wyprawy.

Podstawowym celem projektu jest bowiem promocja Kaszub oraz przypomnienie losów pomorskich i kaszubskich zesłańców na Wschodzie poprzez upamiętnienie miejsc zsyłki na obszarze byłego Związku Sowieckiego. Po opuszczeniu Jedwabnego Szlaku pomorscy podróżnicy przejadą przez Kirgistan i Kazachstan w kierunku Syberii. Spotkają się z polską społecznością w Czkałowie w Kazachstanie, a za Uralem i w innych miejscach na trasie poszukają śladów sowieckich deportacji z Pomorza. W 1945 roku zesłano na Wschód ponad 15 tys. zidentyfikowanych z imienia i nazwiska polskich mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, w tym kilka tysięcy Kaszubów.

Do Europy wrócą przez Baszkirię i Tatarstan, gdzie zetkną się z licznymi ludami zamieszkującymi te republiki Federacji Rosyjskiej. Na zakończenie wyprawy członkowie „Kaszëbë Team” upamiętnią na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu polskich obywateli deportowanych i zamordowanych na Wschodzie.

Relacja z przygotowań do wyprawy na Facebookowym fanpage’u: https://www.facebook.com/KaszebeTeam

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy pomysł uszanowania tragicznej historii Kaszubów, z jednoczesną promocją KASZUB. Uczestnikom tej wyprawy życzę z całego serca powodzenia i miłych wrażeń, które pozostaną na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.