www.koscierzyna.pl

Gmina Kościerzyna zakończyła formalne starania o dwujęzyczne polsko – kaszubskie tablice miejscowości. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wpisało ją do urzędowego rejestru gmin, na których obszarze są używane dodatkowe nazwy miejscowości w języku mniejszości. 

Fot. Urząd Miasta Kościerzyna
Fot. Urząd Miasta Kościerzyna

Procedura związana z postawieniem w gminie Kościerzyna tablic w języku kaszubskim została poprzedzona konsultacjami społecznymi, podczas których pytano mieszkańców o ich zdanie w sprawie postawienia wspomnianych tablic. W konsultacjach wzięło udział ponad 2 tysiące mieszkańców. Prawie wszyscy byli za tym, by w ich miejscowościach pojawiły się takie tablice.

Teraz po wpisaniu do rejestru władze czekają jedynie na przekazanie środków na realizację tablic. Zgodnie z ustawą o mniejszościach i języku regionalnym pieniądze na wymianę tablic na dwujęzyczne pochodzą z budżetu państwa.

Postawienie tablic w języku kaszubskim przyniesie wiele korzyści. Na pewno będzie to podkreślenie tożsamości regionu, związku ludzi z tradycją oraz kulturą Kaszub. Będzie to również świetna promocja gminy.

Na terenie gminy Kościerzyna kaszubskie tablice pojawią się w ponad 50 miejscowościach. W tym roku oprócz miasta i gminy Kościerzyna pojawią się także  w gminach Lipusz i Dziemiany w powiecie kościerskim, w gminie Lipnica i Czarna Dąbrówka w powiecie bytowskim oraz w gminie Żukowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.