Fot. Marynarka Wojenna

Okręty Marynarki Wojennej z Polski, Litwy, Łotwy i Rosji wzięły udział w paradzie morskiej na wodach Zatoki Gdańskiej.Marynarka Wojenna świętuje swoje 95 urodziny.

Fot. Marynarka Wojenna
Fot. Marynarka Wojenna

Parada morska i lotnicza Marynarki Wojennej rozpoczęła się o godz. 14:15 na Zatoce Gdańskiej. Okręty płynęły w szyku torowym, kursem północnym, z prędkością 7 węzłów zachowując odległości 1 kabla, czyli ok. 200 m od siebie. Można tu zobaczyć fregatę rakietową („ORP Generał Tadeusz Kościuszko”), okręt podwodny, transportowo-minowy, rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. Do polskich okrętów dołączyły: litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec.

Marynarka Wojenna powstała 95 lat temu, a swoje święto obchodzi od ponad 80 lat w ostatnią niedzielę czerwca. Główne uroczystości odbywają się dziś w Gdyni przy Płycie Marynarza Polskiego.

Z pokładu ORP „Błyskawica” oddanych zostało 19 salw armatnich. Życzenia marynarzom złożył prezydent Bronisław Komorowski. Zapewnił, że Polska będzie inwestować w rozwój, uzbrojenie i wyposażenie MW. “Jestem dumny z Waszej pięknej służby” – napisał w liście do żołnierzy MW Bronisław Komorowski.

W Gdyni dobiega końca Święto Morza, które zgromadziło tysiące mieszkańców i turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.