Fot. GK

W najbliższy poniedziałek Chorwacja stanie się 28. członkiem Unii Europejskiej. Będzie to drugie po Słowenii pojugosłowiańskie państwo we wspólnocie. Na uroczystości do Zagrzebia poleciał premier Donald Tusk.

Potencjał gospodarczy Chorwacji mierzony PKB plasuje ten kraj wyżej niż Słowenię (66 mld euro wobec 43 mld euro), jednak w przeliczeniu na 1 mieszkańca jest on znacznie mniej zamożny od Słowenii: 10 500 wobec 17 600 euro w 2011 roku. Chorwacja liczy bowiem ponad dwa razy więcej ludności niż Słowenia (4,4 mln wobec 2,0 mln mieszkańców).

Potencjał gospodarczy Chorwacji jest tylko nieco mniejszy niż województwa śląskiego, podobnie jest z liczbą ludności i z wielkością PKB na 1 mieszkańca. W takim porównaniu rozwoju gospodarczego poziom Chorwacja jest zbliżona do województw lubelskiego i podkarpackiego: Chorwacja 10 500, Lubelszczyzna i Podkarpacie 10 300 euro. Przypomnijmy, że oba województwa są najbiedniejsze (najsłabiej rozwinięte gospodarczo) w naszym kraju według kryterium PKB.

Fot. GK
Fot. GK

Co ciekawe, jeszcze pięć lat temu, w 2008 roku, Chorwacja mogła poszczycić się zdecydowanie wyższym PKB na 1 mieszkańca niż Polska. Przewaga Chorwacji nad Polską wynosiła wówczas aż 7 pkt. procentowych wobec średniej dla 27 krajów Unii. Według najnowszych danych ogłoszonych kilka dni temu w 2012 roku Polska przewyższa Chorwację o 5 pkt. proc.: 66% wobec 61%. Powody takiej sytuacji są dwa. Gospodarka Polski rozwija się cały czas, podczas gdy Unia przeżyła dwie recesje (w latach 2009 i 2012). Tymczasem w Chorwacji od 2009 roku trwa recesja. W samym 2009 roku nastąpił spadek PKB aż o 6,9%, a w okresie do 2012 skumulowany spadek tempa wzrostu wyniósł ponad 11%. Oczywistym efektem tak głębokiej recesji jest powiększenie się dystansu rozwojowego Chorwacji wobec średniej unijnej.

Polska na tym tle wypada znakomicie. Warto dodać, że już od 2010 roku polski PKB był wyższy niż chorwacki. Ponadto w 2012 roku po raz pierwszy w najnowszej historii Polska zrównała się z Węgrami, a nawet nieznacznie je wyprzedziła pod względem PKB na 1 mieszkańca, bowiem Eurostat przesunął Polskę przed Węgry w zestawieniu krajów według takiego kryterium.

Fot. GK
Fot. GK

Można wysunąć tezę, że w Polsce w rozwoju gospodarczym w konfrontacji z Chorwacją pomogło umiejętne wykorzystanie obecności w Unii Europejskiej i także sąsiedztwa z Niemcami. Chorwacja znalazła się natomiast w otoczeniu krajów przeżywających trudności gospodarcze i w związku z tym sama także w ma problemy gospodarcze. Bezrobocie w Chorwacji przekracza obecnie 18%, przy 10,8% w Polsce.

Eurostat po każdej akcesji przelicza średnią unijną. Przyjęcie do Unii Europejskiej Chorwacji w niewielkim, prawnie niezauważalnym stopniu obniży średni unijny PKB. W 2011 roku PKB Chorwacji stanowiło bowiem zaledwie 0,52% unijnego PKB według PPS. W przypadku Polski wielkość ta wyniosła 4,95%.

Źródło: biznes.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.