fot. archiwum obchody Święta Morza /Ratusz/Muzeum Miasta Gdyni

Parada morska i lotnicza Marynarki Wojennej, prezentacja jachtów, pokazy antyterrorystyczne na morzu, wizyta kaszubskich łodzi rybackich z całego Pomorza, regaty i wiele innych atrakcji morskich czeka nas podczas obchodów Święta Morza w Gdyni. To powrót do przedwojennej tradycji.

fot. archiwum obchody Święta Morza /Ratusz/Muzeum Miasta Gdyni
fot. archiwum obchody Święta Morza /Ratusz/Muzeum Miasta Gdyni

Święto Morza rozpocznie się 22 czerwca uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki. Przez 8 dni – do 30 czerwca – odbędzie się ponad 40 imprez. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się Parada Morska i Lotnicza Marynarki Wojennej 30 czerwca. Zaprezentujemy najlepsze jednostki polskiej floty, ale pracujemy też nad tym, by paradę uświetniły swoją obecnością okręty z Litwy i innych krajów bałtyckich – mówi admirał floty Tomasz Mathea – dowódca Marynarki Wojennej.

W ramach Święta Morza wszystkie służby zajmujące się zwalczaniem morskiego terroryzmu przeprowadzą pokazowe manewry na promie Stena Spirit. Prom będzie ustawiony między Mariną a południowym wejściem do gdyńskiego portu. Wszystko będzie więc doskonale widoczne z molo Południowego – opowiada Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, a zarazem dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Urocza może być wizyta kilkudziesięciu łodzi rybackich z całego akwenu zatoki Gdańskiej. Wywoła to z pewnością wiele wspomnień z czasów, gdy kutry były stałym elementem krajobrazu Basenu Prezydenta. Częścią morskiego świętowania będzie też próba przepłynięcia Bałtyku na desce windsurfingowej. Tego wyczynu, na trasie z Karlskrony do Gdyni, postara się dokonać Max Wójcik. W obchody włącza się również środowisko żeglarskie. To doskonała okazja, by pokazać potencjał gdyńskich klubów, w których trenuje i regularnie żegluje blisko 2000 osób w różnym wieku – cieszy się Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

To znakomity pomysł, by w mieście z morza i marzeń reaktywować Święto Morza. Dołożymy wszelkich starań, by z roku na rok impreza rosła w siłę – deklaruje Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Święto Morza odbywać się będzie pod hasłem „Trzymajmy się morza, bo morze to szansa”. Każda z imprez w programie opatrzona będzie logotypem autorstwa Grażyny Kamińskiej.

Tegoroczne obchody Święta Morza będą nawiązywały do podobnych świąt obchodzonych przed drugą wojną światową w Gdyni. Pierwsze obchodzono 31 lipca 1932 roku. Do miasta przyjechało wtedy ponad 100 tysięcy osób. Specjalne pociągi dowoziły uczestników ze wszystkich krańców Polski. Przygotowano dla nich kwatery prywatne i wojskowe namioty. Na uroczystości przybył prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

Zobacz >> 80 lat od pierwszego Święta Morza w Gdyni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.