fot. nadesłane

12 maja w kościele św. Jana w Gdańsku, odbyła się uroczystość upamiętniająca 20 rocznicę odprawiania mszy świętych w języku kaszubskim dla gdańskiej Wspólnoty Kaszubskiej.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Członkowie tego swoistego klubu, afiliowanego przy oddziale gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, od 20. lat spotykają się w każdą drugą niedziele miesiąca o godz. 14. w kaplicy (dawnej zakrystii) kościoła świętego Jana. W uroczystej mszy świętej, która odprawił ks. dr Leszek Jażdżewski, diecezjalny kapelan Kaszubów, udział wzięli księża: rektor kościoła św. Jana Krzysztow Niedałtowski, proboszcz Waldemar Naczk, który na przestrzeni kilkunastu lat odprawiał nabożeństwa dla Wspólnoty, prałat Wojciech Chistowski proboszcz kościoła Bożego Ciała na Morenie oraz prałat Kazimierz Wojciechowski proboszcz z gdańskiej Zaspy.

Wspominkowe spotkanie odbyło się przy „kawie i kuchu” w Tawernie Mestwin, gdzie przypomniano audycję o pierwszych mszach świętych z magazynu Telewizji Gdańskiej-Rodno Zemia. Moderatorem tego spotkania był Eugeniusz Pryczkowski. Jemu to w dużej mierze zawdzięczamy to, iż po tylu latach mogliśmy wspominać miniony czas. Będąc wówczas wiceprzewodniczącym oddziału gdańskiego ZKP, w znaczący sposób , 20. lat temu przygotował tę pierwszą mszę świętą dla Kaszubów mieszkających w śródmieściu Gdańska.Potem przez wiele lat organizował comiesięczne nabożeństwa. Pierwszą , dziś już historyczną mszę świętą odprawił ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski w asyście ks, Marka Adamczyka. Wśród księży odprawiających msze święte w minionym 20. leciu należy również wymienić ks, kanonika Romana Skwierczą, ks. prałata Bogusława Głodowskiego, Stanisława Megiera i wielu innych.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Uczestnicząca w spotkaniu poetka kaszubska Ida Czaja zaprezentowała wiersze z tomiku Stanisława Pestki (Jana Zbrzycy), który był gościem uroczystości.

Nad całością uroczystości (główny organizator), czuwał dr Jerzy Koszałka, od wielu lat związany ze Wspólnotą. Podziękowania należą się również Paniom Teresom, Nowakowskiej i Jońskiej-Subocz oraz Genowefie Jadwiszczak, która od 20. lat jest z naszą Wspólnotą Kaszubską.

Jerzy Nacel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.