fot. archiwum

Mieszkańcy Kościerzyny oraz powiatu kościerskiego będą mieli okazję za darmo przebadać się pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 26 maja w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Poradni Nefrologicznej DIAVERUM w Kościerzynie, (ul. Piechowskiego 36A) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom.

fot. archiwum
fot. archiwum

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas kościerskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 21 i 22 maja w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL).

– Badaniami obejmujemy wyłącznie osoby po 40 roku życia. Każdego chętnego zarejestrujemy na konkretną godzinę. Przypomnę też, że testu nie trzeba wykonywać na czczo – mówi Bernadeta Brzeska, pielęgniarka zarządzająca Poradnią Nefrologiczną Diaverum w Kościerzynie. Próbki krwi przebada laboratorium Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

– Bezpłatne testy krwi są kulminacyjnym momentem NEFROTESTU, ale to nie jedyne działanie, prowadzone w ramach kampanii. Chcemy docierać do jak największej liczby osób i przypominać, że większość chorób nerek możemy wyleczyć – pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. A wykryć je można za pomocą prostych i tanich badań krwi i moczu – tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Dodatkowo lekarze POZ z Kościerzyny oraz powiatu kościerskiego otrzymają w ramach kampanii NEFROTEST, pulę bezpłatnych, nawet szerszych badań, które będą mogli przekazać swoim pacjentom. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi i eGFR oraz ogólne badanie moczu.

– Kupony na darmowe badania już pod koniec maja 2013 r. znajdą się u lekarzy rodzinnych na terenie całego powiatu – przypomina dr n. med. Marita Piechowska. Testy te można również wykonać we własnym zakresie w każdym laboratorium. Kosztują kilkanaście złotych.

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” – choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi i moczu. Zbyt późne wykrycie choroby uniemożliwia skuteczne leczenie i często powoduje konieczność szybkiego rozpoczęcia  dializoterapii” – mówi dr n. med. Marita Piechowska, Dyrektor Medyczny Poradni Nefrologicznej DIAVERUM w Kościerzynie.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami mają ponad 4 miliony osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65. roku życia, a także osoby nadużywające leków przeciwbólowych.

Kościerzyna jest dwudziestym trzecim miastem w Polsce, w którym organizowany jest NEFROTEST. Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST, przebadano łącznie ponad 11 tysięcy osób w 21 miastach. Średnio, wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy tego wymagali, zostali szczegółowo skonsultowani, a w razie potrzeby objęci opieką nefrologiczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.