fot. GK

Muzeum Pomorza Środkowego jak co roku zaprasza na Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja w godz. 18.00 – 23.00 przy kompleksie zamkowym przy ul. Dominikańskiej 5 – 9. Wstęp to jedyne 2 zł. Wszyscy, którzy przyjdą w przebraniu nawiązującym do hasła tegorocznej Nocy Muzeów „Sentymentalny Słupsk” wchodzą za darmo! Poniżej szczegółowy program imprezy.

Fot. GK
Fot. GK

ATRAKCJE PLENEROWE

18.00 – 21.00 – bezpłatne warsztaty z podstaw „tańca z ogniem”, tzw. poiek (bezpieczne, bez ognia) i chodzenia na szczudłach z grupą „Drakar” z Braniewa na Rynku Rybackim (pod Spichlerzem Richtera)
22.00 – pokazy tańca z ogniem w wykonaniu grupy „Drakar” z Braniewa – dziedziniec zamkowy
22.15 – uroczyste odsłonięcie wielkoformatowej siatki z autoportretem Witkacego na bloku przy ul. Mikołajskiej. Napoje bąbelkowe i ciastka. (od strony ul. Jagiełły). Projekt Młodzież z Witkacym został zrealizowany przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Siatka została przygotowana przez grupę „Witkacy cacy, cacy”, dzięki pomocy Urzędu Miasta, Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, firm Alpina, Studio 1 i Fimal, Agencji Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska” Sp. z o.o. oraz Słupskiego Ośrodka Kultury .
21.30 – prezentacja zdjęć przedstawiających dawny Słupsk oraz niemego filmu o Swołowie (ściana Młyna Zamkowego)

II NOCNY RAJD ROWEROWY
ZE STOWARZYSZENIEM TURYSTYKI ROWEROWEJ „SZPRYCHA”
oraz konkursy na najlepiej oświetlony rower i „Cycle chic” – rowerową elegancję

20.00 – 21.00 – zapisy na Rynku Rybackim (od Spichlerzem Richtera)
21.00 – wieczór z organami w kościele św. Jacka dla zarejestrowanych uczestników rajdu
22.00 – atrakcje Europejskiej Nocy Muzeów (dla zarejestrowanych uczestników rajdu nieodpłatnie za okazaniem identyfikatora)
22.45 – nocny rajd szlakiem zabytków w Słupsku z udziałem przewodnika z Muzeum – Joanny Kłusek
24.00 – powrót oraz rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród

ATRAKCJE W ZAMKU

Wystawa dawnych urządzeń radiowych oraz sprzętu do nagrywania i odtwarzania dźwięku z kolekcji Bogusława Matuszkiewicza (m.in. fonograf Edisona, gramofony akustyczne, magnetofony, radia kryształkowe i lampowe oraz kilka ciekawostek: sygnalizator alfabetu Morse’a z wyostrzenia radiowego brytyjskiego bombowca Lancaster) – hall zamkowy

Spotkanie z Siegfriedem Barzem, malarzem urodzonym w 1943 roku w Sianowie, który po latach powrócił na Pomorze i poświęcił się jego artystycznej dokumentacji, na wystawie „Kolorowa podróż wybrzeżem pomorskim z pędzlem i sztalugą od Helu do Szczecina” (drugie piętro Zamku, sale wystaw czasowych). Artysta będzie sprzedawał swoje prace po obniżonych cenach (odbiór po zakończeniu wystawy).

Stanowiska konserwatorskie – prezentacja problematyki konserwatorskiej związanej z konserwacją mebli, malarstwa i papieru (pierwsze piętro)

Prezentacja + słów kilka na temat archiwaliów w tym Złotej Księgi Miasta Słupska (pierwsze piętro)

Prezentacja + słów kilka na temat rzeźb Łucji Włodek-Jabłońskiej (kręta klatka schodowa)

Sprzedaż wydawnictw muzealnych po atrakcyjnych cenach  (hall zamkowy, naprzeciwko szatni).

Wejście na wieżę zamkową

Prezentacja portretów fotograficznych stylizowanych na prace z dorobku Witkacego  przygotowanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej  Diament przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  Koło w Słupsku (główna klatka schodowa)

Słuchanie audiobooka „Dwanaście tańczących księżniczek” na podstawie książki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz (parter, sala poświęcona Gryfitom)

WYSTĄPIENIA PRACOWNIKÓW MUZEUM NA SALACH WYSTAWOWYCH

18.45 – O portretach Neny Stachurskiej autorstwa Witkacego słów kilka. Omówienie portretów osoby blisko związanej z artystą (II piętro, wystawa prac S.I. Witkiewicza)
19.30 – O gotyckich Madonnach słów kilka. Omówienie wybranych rzeźb eksponowanych w salach sztuki gotyckiej (I piętro)
20.00 – O Heimatmuseum w Stolpie słów kilka. Prezentacja historii, wydawnictw i dokumentów przetrwałych po poprzedniku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (I piętro)
21.15 – O portretach Neny Stachurskiej autorstwa Witkacego słów kilka. Omówienie portretów osoby blisko związanej z artystą (II piętro, wystawa prac S.I. Witkiewicza)
22.00 – O Heimatmuseum w Stolpie słów kilka. Prezentacja historii, wydawnictw i dokumentów przetrwałych po poprzedniku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (I piętro)
22.30 – O gotyckich Madonnach słów kilka. Omówienie wybranych rzeźb eksponowanych w salach sztuki gotyckiej (I piętro)

SALA RYCERSKA

18.15 – multimedialny pokaz „Muzeum Utracone”, prezentujący dzieła sztuki zrabowane z polskich zbiorów podczas II wojny światowej oraz obiekty, które zostały odzyskane w ostatnim czasie, przekazany muzeom rzez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
18.30 – referat Pani Isabel Sellheim, Prezes Stowarzyszenia Dawnych Mieszkańców Słupska, „Pomorscy malarze – pejzażyści”
19.00 – uroczyste podziękowanie darczyńcom, którzy w ciągu ubiegłego roku przekazali Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku obiekty do kolekcji muzealnej
19.15 – premierowa emisja filmu „Artystyczna droga Ignacego Bogdanowicza artysty i organizatora”
19.40 – „Słupska kronika filmowa” projekcja czterech kronik filmowych zrealizowanych w latach 1964-69 przez Amatorski Klub Filmowy „JANTAR” przy Powiatowym Domu Kultury w Słupsku, ze wspomnieniowym wstępem dyrektora Muzeum, Mieczysława Jaroszewicza i podsumowaniem red. Bogusława Matuszkiewicza, który dokonał cyfryzacji kronik, o tym jak ocalić dawne nagrania dźwiękowe i filmowe z archiwów domowych.
22.30 – premierowa emisja filmu „Radio wokół nas” przygotowanego przez Bogusława Matuszkiewicza i Jarosława Kubę Kowalskiego, opowiadający o związkach Słupska z historią radia, m.in. przedwojennym, wojskowym projekcie globalnej łączności radiowej na falach średnich – Rundfunk Sender Stolp
22.45 – premierowa emisja filmu „Rzeźba Łucji Włodek – Jabłońskiej”

MŁYN ZAMKOWY

PARTER

Pokazy tkackie: przędzenie na kołowrotku, filcowanie i gręplowanie wełny drukowanie tkanin i tkanie na krośnie – promocja lekcji muzealnych w swołowskim muzeum
Stoisko promujące Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku
Edukacja w Swołowie – pokaz slajdów

I PIĘTRO

Pokaz haftu kurpiowskiego
Pokaz wypełniania „pająka” kwiatami z bibuły (rekonstrukcja)
Pokazy lepienia w glinie – promocja lekcji muzealnych w swołowskim muzeum
Stoisko z pamiątkami
Pokaz filmów promujących muzeum w Swołowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.