fot. Izoldaw/CC/Wikimedia

Muzeum zmieniło swoją zapowiedź telefoniczną. Od kilku dni w słuchawce usłyszeć można powitanie w języku polskim i kaszubskim oraz początek pieśni „Zemia rodnô” Jana Trepczyka.

fot. Izoldaw/CC/Wikimedia
fot. Izoldaw/CC/Wikimedia

– Zaznaczamy, że nasza instytucja jest jedyną taką na świecie. Chcieliśmy również wyeksponować naszą kaszubsko-pomorską specyfiką oraz podkreślić fakt istnienia i działalności rodzimych poetów i kompozytorów – stąd taki wybór utworu – mówi dyrektor Muzeum, Tomasz Fopke.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie powstało w 1968 roku. Początkowo mieściło się w dwóch, a później w czterech pomieszczeniach przy ul. Sienkiewicza 10. Obecnie główną siedzibą muzeum jest Pałac Przebendowskich, będący dawniej częścią XVIII wiecznego zespołu pałacowo-parkowego.

W ciągu 40-tu lat działalności Muzeum pozyskało większość pierwodruków i kolejnych wydań utworów kaszubskojęzycznych, niezwykle rzadkich czasopism, zbiorów pieśni i innych druków. Nie do przecenienia są liczne spuścizny po pisarzach, kompozytorach, folklorystach i działaczach kaszubskich, w których niezwykle często zabytkom piśmienniczym i muzycznym towarzyszą fotografie, malarstwo i grafika, numizmaty, ceramika itp. Oddzielnie należy wymienić zbiór 500 starodruków i bardzo interesującą kolekcję kartograficzną. Stale uzupełniane są dokumenty życia społecznego: plakaty, afisze, zaproszenia.

Muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Jest wydawcą książek zarówno w języku polskim jak i kaszubskim – prac popularnych i naukowych z różnych dziedzin: historii, językoznawstwa, etnografii, literatury pięknej, wspomnień, pamiętników itp. Z większości zbiorów można skorzystać w muzealnych czytelniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.