fot. YouTube

Bytowska policja zatrzymała kierowcę samochodu, który potrącił na deptaku rowerzystę i uciekł z miejsca wypadku. Mężczyzna w stanie krytycznym trafił do słupskiego szpitala. Przestępcy grozi do 12 lat więzienia.

fot. YouTube
fot. YouTube

Do wypadku doszło w samym centrum Bytowa. Dzięki temu bulwersujące zdarzenie zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. 65-letni rowerzysta jechał deptakiem bytowskiej starówki. Rowerzysta bardzo ostrożnie poruszał się w strefie zamieszkania. W pewnym momencie z dużą siłą uderzył go  jadący z nadmierną prędkością samochód. Mimo zderzenia z rowerzystą kierowca samochodu ani na moment nie zdjął nogi z gazu i natychmiast uciekł z miejsca wypadku.

– Na podstawie zapisu z monitoringu policjanci rozpoznali poszukiwane auto. Jeden z funkcjonariuszy drogówki przypomniał sobie, że kilka dnia wcześniej je kontrolował – relacjonuje mł.asp. Michał Gawroński, rzecznik prasowy policji w Bytowie. – Natychmiast ustaliliśmy dane personalne właściciela samochodu. Mężczyzny nie było w miejscu zamieszkania, ani u znajomych. Przekonywaliśmy jego bliskich, aby sam zgłosił się na policję, ponieważ ukrywanie się nie ma sensu, a aresztowanie jest tylko kwestia czasu. –

O trzeciej nad ranem poszukiwany przez policję 31 letni mieszkaniec Bytowa sam zgłosił się na komendę. Podczas przesłuchania zeznał, iż uciekł z miejsca wypadku ponieważ był w szoku. Nieoficjalnie wiadomo, że sprawca wypadku mógł być pod wpływem narkotyków.

fot. GK
fot. GK

– Nie ma znaczenia czy mężczyzna był trzeźwy czy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Sam fakt, że uciekł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy ciężko rannemu mężczyźnie zaostrza grożącą mu karę – dodaje mł.asp. Michał Gawroński.

65-letni rowerzysta natychmiast po wypadku trafił do słupskiego szpitala.

– Mężczyzna trafił do szpitala w stanie krytycznym. Ma ciężkie obrażenia czaszki i bardzo rozległe obrażenia mózgu. Mimo przebytej operacji neurologicznej jego stan jest nadal bardzo ciężki – informuje Ryszard Stus, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku.

Od rana bytowscy policjanci prowadzili oględziny samochodu. Pobierano odciski palców i ślady zapachowe, które mają bezsprzecznie udowodnić winę zatrzymanemu mężczyźnie.

Za potrącenie rowerzysty, ucieczkę z miejsca wypadku i nie udzielenie pomocy ciężko rannemu mężczyźnie, aresztowanemu 31-latkowi z Bytowa grozi do 12 lat więzienia.

[youtube_sc url=http://youtu.be/xmf5Pg1z-K8]

1 KOMENTARZ

 1. No to najpierw kilka definicji:

  1. W strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, niezależnie od miejsca na drodze, w którym się znajduje. (Art. 11 pkt 5 KRD)

  2. Za pieszego uważa się dziecko kierujące rowerem, jeśli nie przekroczyło wieku lat 10 i jest pod opieką osoby dorosłej (Art. 2 pkt 19 KRD)

  3. Pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane (Art. 2 pkt 31 KRD)

  4. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy (…) tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. (Art. 22 pkt 1 KRD)

  Biorąc pod uwagę powyższe, moja interpretacja jest następująca:

  Dorosła osoba poruszająca się rowerem po drodze traktowana jest jako pojazd i obowiązują je przepisy dotyczące ruchu pojazdów. wjeżdżając na drogę z deptaka jest włączającym się do ruchu, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po drodze !!!

  W związku z tym poszkodowany w kolizji kierowca samochodu ma uzasadnione prawo domagać się od rowerzysty zwrotu kosztów naprawy powstałych uszkodzeń.

  Zupełnie inną sprawą jest niezachowania przez kierującego samochodem dozwolonej prędkości( o ile takie przekroczenie prędkości było ??), za co powinien zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.