fot. GK

29 kwietnia odbyła się z udziałem m.in. europosła Jarosława Wałęsy oraz Sekretarza Stanu MRIRW Kazimierza Plocke konferencja we Władysławowie nt. Lokalne Grupy Rybackie szansą rozwoju województwa pomorskiego.

fot. GK
fot. GK

W Polsce działa 48 grup rybackich w tym silną grupę tworzy Maszoperia Pomorskich Lokalnych Grup Rybackich działająca od dwóch lat i zrzeszająca osiem grup z całego Pomorza. Lokalne Grupy Rybackie przyczyniają się do rozwoju województwa, co zostało omówione podczas poniedziałkowej konferencji. Liczne inwestycje na terenie Kaszub powstały dzięki wdrożeniu osi IV PO RYBY na lata 2007 – 2013. W ramach IV osi m.in. wzmacnia się konkurencyjność i utrzymuje atrakcyjność obszarów zależnych od rybactwa, przykładem może być budowa kompleksowej osady wędkarsko-turystycznej w miejscowości Tuchomko, która zakłada m.in. budowę domków wędkarskich z bali, budowę wędzarni i rusztu czy budowę punktu szybkiego połowu dla wędkarzy. Ponadto restrukturyzowane są działające już przedsiębiorstwa. W Ustce w prosperującym pensjonacie powstaje kawiarnia z fabryką cukierków. Zostaną one wytworzane metodą tradycyjną z dodatkiem składnika Omega 3. Przykładem rozwoju usług na rzecz społeczności obszaru jest z pewnością mobilny gabinet optometryczno – okulistyczny zwany Okobusem. Ma on podnieść poziom opieki zdrowotnej. Również pozyskane przez LGR dofinansowanie z UE i działania przyczyniają się do ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego. Zauważyć to można na przykładzie tzw. „Łabędziego Stawu” w Łebie. Przedmiotowe prace objęły oczyszczanie dna zbiornika wodnego z zalegających warstw mułu oraz roślinności. Zbiornik został zachowany w stanie naturalnym.

W przeciągu sześciu lat materialnymi efektami Osi IV jest podpisanie umów na realizację 500 projektów z kwotą dofinansowania wynoszącą prawie 150 mln złotych. Obecny rok jest ostatnim, kiedy otrzymać można jescze wsparcie finansowe z Unii w obecnym programie. Pula nie została jeszcze wyczerpana, jak zaznaczył wiceminister Plocke w ramach Osi IV zakontraktowanych jest 43%, a płatności z zaliczkami na poziomie tylko 23%. Jeżeli do końca roku, a tak się pewnie stanie, zakontraktowanych nie będzie 99%, to Polska może stracić środki w kolejnych latach. Dlatego 250 mln złotych przesunięte zostaną na pozostałe Osie PO RYBY 2007-2013, Oś II i Oś III. Jak sam przyznał wiceminister rolnictwa – padają pod adresem ministerstwa opinie o negatywnym ocenianiu działań Osi IV, co od razu zdementował. – Negatywne opinie dotyczą tylko niektórych elementów i niektórych grup. Nie dotyczy to wszystkich grup i całej Osi IV – powiedział podczas konferencji Kazimierz Plocke. – Mimo zapewnień o współpracy polityków dostrzegam brak zaufania ministerstwa i samorządów do członków LGR- mówił prezes zarządu LGR Kaszuby, Marek Byczkowski. – Zaufanie mamy, jednak ten proces trwać będzie jeszcze bardzo długo – skomentował wypowiedź prezesa Byczkowskiego wiceminister Plocke. Zauważyć jednak trzeba, że w Polsce na Oś IV przeznaczonych było 30% z całej przyznanej puli, gdzie w UE jest to zaledwie ok 5-7%. Oś IV traktowana jest tylko jako wsparcie w całej reformie.

Z kolejnym 2014 rokiem zakłada się znacznie szerszy zakres pomocy, niż ma to miejsce w aktualnie realizowanym Europejskim Funduszu Rybackim. Bowiem komisja przyjęła wniosek legislacyjny dotyczący nowego Funduszu dla sektora rybackiego EFMR – Europejski Fundusz Morski i Rybacki. Jak podkreślał na konferencji wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, w nowej Reformie więcej miejsca będzie poświęcone również ekologii. Będą jej przyświecały takie hasła jak m.in. zrównoważony połów, minimalizacja negatywnego wpływu rybołówstwa na środowisko czy zakaz odrzutów. – 23 % światowych połowów wyrzucana jest z powrotem do morza, jednak aby prawnie to usankcjonować i znaleźć rozwiązania techniczne, wymaga to od Rady w dalszym ciągu wielu dyskusji – powiedział wiceminister Plocke. Prace w Europarlamencie przedłużają się. – Aktualnie Reforma ma 3 tys. poprawek, które uwzględniają interesy rybaków i regionu – zaznaczył Europoseł Jarosław Wałęsa.

Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka i miała na celu m.in. pokazać efekty wdrażania czterech środków w ramach Osi IV na podstawie przykładów z obszaru woj. pomorskiego.

Galeria

fot. GK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.