Konferencja prasowa w Miejskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego fot. Michał Kowalski

Tempo, dobra organizacja i koordynacja – tak podsumować można wczorajsze działania służb zaangażowanych w akcje ratunkowe w Gdyni. 25 kwietnia 2013 r. był dla miasta dniem trudnym.  Po godz. 9.00 przy zjeździe z Estakady Kwiatkowskiego przy ul. Morskiej tir uderzył w trolejbus, a po godz. 11.30 wybuchł pożar w Teatrze Muzycznym.
 
Akcjami koordynowano z Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie znajduje się miejski system monitoringu. To tam zbiera się zespół pod przewodnictwem prezydenta Gdyni, składający się z przedstawicieli służb: straży miejskiej, pożarnej, pogotowia, policji. Pierwsza informacja o wypadku przy zjeździe z estakady dotarła do centrum o godz. 9.08. Pierwsza karetka pojawiła się na miejscu zdarzenia o godz. 9.13. To bardzo szybko, zwłaszcza, że w tym samym czasie przy ul. Morskiej powstał już korek w stronę Chyloni.
 
Służby działały sprawnie, poszkodowani szybko trafili pod opiekę medyczną. – W akcji ratowniczej i likwidacji szkód wypadku uczestniczyło łącznie 140 osób, w tym m.in.: ratownicy medyczni, 9 zastępów straży pożarnej – 34 ratowników, policja, straż miejska, pogotowie trakcyjne i sygnalizacyjne – informuje st. bryg. mgr inż. Krzysztof Markiewicz, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Cała akcja zakończyła się ok. godz. 19.00. Dzięki działaniom miejskich służb: policji, straży miejskiej i Zarządu Dróg i Zieleni, już 40 minut po zdarzeniu ul. Morska była drożna. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby, a w szpitalach przebywa wciąż pięcioro poszkodowanych: jedna osoba w Wejherowie, jedna w szpitalu Akademii Medycznej w Gdańsku, trzy w szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. – W sprawie wypadku będzie toczyło się śledztwo prokuratorskie, którego celem będzie ustalenie przyczyn zdarzenia i wskazanie ewentualnego winnego – informuje komisarz Michał Rusak, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni. Szczątki tira zostały zabezpieczone do badań. Cennych informacji ma dostarczyć również tachograf. Zeznania świadków zostaną zweryfikowane, istotne będą też opinie biegłych.

Konferencja prasowa w Miejskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego fot. Michał Kowalski
Konferencja prasowa w Miejskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego
fot. Michał Kowalski

Zgłoszenie o pożarze dachu rozbudowywanego budynku Teatru Muzycznego gdyńscy strażacy otrzymali o godz. 11.37. Gasiło go 7 zastępów straży pożarnej, 26 ratowników. W sumie w akcji uczestniczyło ok. 40 osób. Ugaszenie pożaru zajęło około 20 minut. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a straty dla całej inwestycji są niewielkie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.