kadr z filmu "Olena" - fot. Sławomir Witek

Film „Olena” wybrany spośród 3500 filmów zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów znalazł się w prestiżowym gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które będą walczyć o Złotą Palmę dla filmów krótkometrażowych w Cannes. Autorką filmu jest absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej Elżbieta Benkowska.

kadr z filmu "Olena" - fot. Sławomir Witek
kadr z filmu „Olena” – fot. Sławomir Witek

Film dyplomowy absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej Elżbiety Benkowskiej pt. „Olena” został zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów tegorocznego 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny nominowany do „Short Film Palme d’or”.
Film „Olena” opowiada o parze młodych Ukraińców. Olena i Dima podróżują przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży.

Elżbieta Benkowska kinem interesuje się, odkąd dowiedziała się, że urodziny obchodzi tego samego dnia co Roman Polański. Filmy zaczęła kręcić w dniu swoich 18 urodzin, gdy dostała pierwszą kamerę. Studiuje również slawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, serbsku i chorwacku, jej słoweński jest średnio zaawansowany, zna także podstawy łaciny, greki koine i staro-cerkiewno-słowiańskiego.

 Tegoroczny festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 15-26 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.