fot. GK

Janusz Kaniewski, jeden z najlepszych światowych projektantów gości w Trójmieście. W PPNT Muzeum Emigracji zorganizowało spotkanie z projektantem, na którym Janusz Kaniewski dzielił się z gośćmi swoimi doświadczeniami, wiedzą i projektami.

fot. GK
fot. GK

Janusz Kaniewski w trakcie studiów wyjechał do Włoch gdzie kontynuował swoją naukę. Również we Włoszech spełnił swoje marzenie z dzieciństwa, którym była praca w Pininfarina, słynnej pracowni projektowania samochodów. Właśnie tam tworzy się samochody koncepcyjne i modele seryjne zwłaszcza samochodów sportowych m.in. Ferrari. Na spotkaniu Kaniewski opowiadał o swoich licznych podróżach i inspiracjach, które z tych podróży czerpie przy projektowaniu. Zapytany o swoją emigrację, odpowiedział że dla niego była to emigracja pozytywna. – Dzięki temu łatwiej jest mi patrzeć na Polskę „z zewnątrz”. Kaniewski jak sam mówił swoje życie zaplanował dużo wcześniej, podzielił je na etapy i konsekwentnie je realizuje.

Na dzień dzisiejszy jest to własna firma projektowa już w Polsce – w Warszawie (studio projektowe Kaniewski Haute Design), która prosperuje od paru lat. Świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych. Polski projektant wrócił do Polski, bo jak sam mówi – jest tu dużo do zrobienia. Miedzy innymi podjął współpracę z samorządami miast i walczy o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów – projekt Ładny Kraj. Znaczne zmiany na lepsze i chęć wysłuchania uwag i ich wdrażania widzi w Gdyni. Tu właśnie też poprowadził pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów podczas Gdynia Design Days i udziela konsultacji prezydentowi miasta, Wojciechowi Szczurkowi.

Czym według Janusza Kaniewskiego jest projektowanie? Rozwiązywaniem problemów, przed projektantem stawia się wyzwania. Projekt powinien być praktyczny, wtapiać się w otoczenie, współgrać z nim a nie go oszpecać. Przy projektowaniu należy kierować się trzema zasadami – trzy razy F – Forms, Folows, Function. Swoje doświadczenia i wiedzę Janusz Kaniewski spisał na papierze, wkrótce do kupienia książka projektanta.

Spotkanie z gościem projektantem Januszem Kaniewskim prowadził Hubert Bilewicz – historyk sztuki związany z gdańską Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Gdańskim, specjalizujący się w tematyce polskiej sztuki użytkowej i designu w XX wieku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.