wikipedia.org

– Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. – Dziś mija ósma rocznica śmierci błogosławionego Jana Pawła II. Papież – Polak na zawsze pozostanie w naszych sercach i myślach. 

wikipedia.org
wikipedia.org

Jan Paweł II, a właściwie Karol Józef Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r. i sprawował tę funkcję przez prawie 27 lat. Przez ten długi czas zdążył zjednać sobie serca wielu ludzi. Był człowiekiem wyjątkowym. Dla nas Polaków szczególnie ważnym przez wzgląd na swoje pochodzenie. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem.

Za pontyfikatu Jana Pawła II, dzięki samemu papieżowi, nastąpiły ogromne zmiany w Watykanie, a także w postrzeganiu osoby papieża przez katolików, jak i pozostałych chrześcijan oraz wyznawców innych religii. Gdy został wybrany na papieża, przy składaniu homagium, nie pozwolił prymasowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Swojego pierwszego przemówienia nie wygłosił według tradycji po łacinie, ale po włosku, czyli w języku narodu, do jakiego przemawiał.

Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były też liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. Odwiedził wiele miejsc, w których nigdy przedtem nie był żaden papież.

Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Widział w nich przyszłość narodów, dlatego starał się aby jego nauki docierały do jak najszerszej rzeszy młodzieży.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. Na uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 8 kwietnia pożegnały go tysiące wiernych. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany przez ówczesnego papieża Benedykta XVI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.