fot. nadesłane

23 marca w auli Wydziału Filologicznego na UG odbyły się II i III (finałowy) etapy Konkursu Wiedzy o Pomorzu. Do konkursu ostatecznie przystąpiło 49 uczniów z 19 szkół z całego województwa pomorskiego.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Konkurs rozpoczął się o godzinie 9.45 powitaniem uczestników i ich opiekunów. Następnie został przedstawiony plan dnia oraz zasady rozwiązywania testu w II etapie. Kilka minut po godz. 10 uczniowie rozpoczęli II etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z 60 pytań (po 20 z dziedziny historii, literatury i geografii). Uczestnicy mieli na to 60 minut.

Do etapu finałowego zakwalifikowano siedmiu uczestników. Podczas niego uczestnicy losowali po 1 pytaniu z każdej dziedziny – historii, literatury i geografii. Na przygotowanie się do odpowiedzi mieli 5 minut, po czy kolejno odpowiadali na wylosowane pytania przed szacownym Jury w składzie: dr Michał Kargul (historia), dr Ewa Grucza (literatura), dr Joanna Fac-Beneda (geografia).

Po udzieleniu odpowiedzi przez wszystkich finalistów, Komisja Konkursowa, składająca się z Pomorańców, zliczyła sumę punktów uzyskanych z II i III etapu i ogłoszono listę zwycięzców:

  • I miejsce – Aneta Krefta z I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach
  • II miejsce – Janusz Pryczkowski, również z I LO w Kartuzach
  • III miejsce – Hanna Twardowska z ZSO nr 2, II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Słupsku
  • IV miejsce – Dawid Bieszke z ZSP nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie
  • V miejsce – Marcin Ruszkowski z I LO w Kartuzach
  • VI miejsce – Emil Włuka z ZSP nr 1 w Wejherowie
  • VII miejsce – Artur Sitkowski z ZSP w Lęborku

Podczas konkursu uczestnicy mogli również posłuchać informacji nt. nowego powstałego kierunku na UG – etnofilologia kaszubska, który zaprezentowała dr Justyna Pomierska. Tatiany Slowi poinformowała o konkursie pt. „Dobro wspólne” organizowanego w ramach III Kongresu Obywatelskiego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Natomiast Prezes Wioleta Dejk przedstawiła ciekawą prezentacją multimedialną o Klubie Studenckim Pomorania.

Po ogłoszeniu wyników konkursu, nastąpił uroczysty moment wręczania nagród dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami. Zwyciężczyni XXVI Konkursu Wiedzy o Pomorzu otrzymała czytnik e-booków, II miejsce – bon w wysokości 150 zł do wykorzystania w Sklepie Sportowym ABA-SPORT, III miejsce – bon na 100 zł w tym samym sklepie sportowym. Trzy pierwsze miejsca otrzymały ponadto statuetki oraz roczną prenumeratę „Pomeranii”. Cała finałowa siódemka wygrała Encyklopedię Gdańska, bony do wykorzystania w księgarni internetowej „www.KaszubskaKsiazka.pl”, szaliki i okulary oraz marcowy numer „Pomeranii”. Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni dyplomem uczestnictwa, otrzymując książki i płytę z kaszubską muzyką Młodi dlô Gduńska. Organizatorzy pamiętali też o opiekunach i nauczycielach, którzy przygotowali swoją młodzież i przyjechali z nią do Gdańska. Za taki wkład otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kaszubskie kalendarze, okolicznościowy kubek i marcowy numer „Pomeranii”.

Klub Studencki Pomorania dziękuje wszystkim, którzy pomogli w realizacji tegoż konkursu, a w szczególności fundatorom nagród, którymi byli: Gmina Sierakowice, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Sklep Sportowy „ABA Sport” w Kartuzach, Pani Renata Kiedrowska, Sejmik Województwa Pomorskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubski, księgarnia internetowa „Kaszubska Książka”, Akademia Kształcenia Zawodowego, BAT Sierakowice, FHU PIL-TRAK, Antoni Jeliński z Sierakowic, zakład stomatologiczny Dentista Piotr Jeliński z Sierakowic, miesięcznik społeczno-kulturalny „Pomerania”.

Patronat honorowy nad XXVI Konkursem Wiedzy o Pomorzu objął marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk. Patronem medialnym było Kaszubskie Radio Gdańsk oraz miesięcznik „Pomerania”.

KS Pomorania

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.