minrol.gov.pl

Piwo Pomorskie – to kolejny produkt z naszego regionu, który został wpisany na prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi we współpracy z marszałkami województw Listę Produktów Tradycyjnych.

minrol.gov.pl
minrol.gov.pl

Piwo pomorskie produkowane jest przez Pomorski Browar Tradycyjny – browar kontraktowy Browaru Gościszewo (k. Sztumu). Obecnie piwo dostępne jest w beczkach, natomiast butelkowane z etykietą zawierającą informację o tradycji będzie dostępne w połowie maja ponieważ ważenie tego piwa trwa dwa miesiące. Wnioskodawcą o wpis produktu na listę był m.in. Lucjan Iwanowicz – główny piwowar dawnego Browaru Gdańskiego.

Już od średniowiecza miasta na terenie Pomorza cieszyły się przywilejem warzenia piwa. Prawo to posiadali zarówno mieszkańcy wielkich miast (Gdańsk), ale również mniejszych ośrodków (Tczew, Malbork). Niemiecki biskup Otton z Bambergu po pobycie na Pomorzu, zapisał w swoich księgach: „Wina nie mają ani go nie szukają, gdyż zapobiegliwie przyrządzone miodne napoje i piwo przewyższają wina falernijskie”.

Piwo w  Gdańsku, a w szczególności wytwarzane w Tczewie, Gniewie, Nowym Stawie, Malborku i Sztumie, było produkowane tylko lub zwykle ze słodu jęczmiennego.

Pomorze pod koniec XIX wieku należało wraz ze Śląskiem i Wielkopolską do obszarów na ziemiach polskich o najwyższym poziomie spożycia piwa wynoszącym blisko 120 litrów w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Piwo pomorskie cenione było w całym kraju. W 1930 roku jedna z hurtowni  w Płocku reklamowała piwa „Pomorskie” jako jedne z najwykwintniejszych w Polsce.

Piwo pomorskie było często nagradzane i wyróżniane. W latach 1960-1971 browar w Gdańsku miał prawo oznaczać piwo jasne eksportowe znakiem jakości „Q”. W 1985 roku produkowane piwo w Gdańsku pod nazwą „Hevelius” zdobyło pierwsze miejsce w rankingu Instytutu Przemysłu Piwowarskiego. Piwo marki „Hevelius” w 1996 roku również zwyciężyło bezapelacyjnie w kategorii piw jasnych mocnych podczas prestiżowego Łódzkiego Festiwalu Piw Polskich.

 Piwo pomorskie jest napojem, który warzony jest zgodnie z recepturą stosowaną w browarach pomorskich przed około 50 i 30 laty. Ponadto stosowana jest identyczna jak przed około 140 laty metoda dekokcyjna zacierania słodu. Metoda dekokcyjna zacierania jest metodą tradycyjną i pozwala uzyskać pełniejszy smak piwa. Jest ona typowa przy produkcji piw tradycyjnych dolnej fermentacji. Do produkcji piwa pomorskiego stosuje się do dzisiaj  m. in. chmiel szyszkowy i chmiel granulowany w odmianach lubelskich oraz ze słodów głównie słody jęczmienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.