fot. Julia Nowak

16 marca uroczystą mszą świętą w kościele pw. św Jacka w Maszewie Lęborskim Kaszubi z terenu gminy Cewice w raz z zaproszonymi gośćmi rozpoczęli uroczystość Nadania Sztandaru Oddziałowi Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach połączoną z gminnymi obchodami Dnia Jedności Kaszubów.

fot. Julia Nowak
fot. Julia Nowak

Po mszy świętej, w czasie której ks. Proboszcz Jerzy Kąkol poświęcił Sztandar Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach nastąpił przemarsz wszystkich uczestników do Domu Kultury w Maszewie lęborskim, który prowadziła Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” gdzie odbyły się główne uroczystości Nadania Sztandaru oraz gminne obchody Dnia Jedności Kaszubów, które poprowadziła Dominika Bardowska, dyrektor GCK w Cewicach.

Na wstępie prezes oddziału Adam Nowak witając wszystkich przypomniał, że Dzień Jedności Kaszubów obchodzimy na pamiątkę pierwszej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. – Tak jak flaga narodowa jest dla Polaków symbolem Polski – Narodu – Ziemi, tak sztandar, który dziś otrzymamy dla członków Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Cewicach  jest symbolem Naszej Ojczyzny i środowiska – powiedział Adam Nowak, prezes ZK-P oddział w Cewicach. – Od dziś będzie towarzyszem w chwilach szczególnie ważnych dla  naszej kaszubskiej wspólnoty – dodał kończąc powitanie gości. Następnie sekretarz oddziału Lucyna Cyganowska przedstawiła historię oddziału ZKP w Cewicach, którego początki sięgają 1997 roku.

Prezes oddziału Adam Nowak z rąk Łukasza Richerta dyrektora biura ZG ZKP odebrał „Akt Nadania Sztandaru”. Następnie przystąpiono do symbolicznego wbijania Gwoździ fundacyjnych, przez fundatorów, którymi byli: Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Członkowie Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Cewicach, Kazimierz Plocke Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Kleina Senator RP, Wiktor Tyburski Starosta Lęborski, Sławomir Ziemianowicz Starosta Słupski, Jerzy Pernal Wójt Gminy Cewice, Witold Namyślak Burmistrz Miasta Lębork, Rada Gminy Cewice, Andrzej i Justyna Cyman z Bukowiny, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Lęborku, Lidia i Daniel Czapiewscy z  Szymbarku, Witold Koss Dyrektor  regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Zbysław Ryszewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Głusko, Cezary Augustyniak Nadleśniczy Nadleśnictwa Dębno, Cezary Florek Nadleśniczy Nadleśnictwa Mieszkowice oraz Maciej Kostka Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz.

Po ceremonii wbijania gwoździ główny fundator Sztandaru Jerzy Pernal Wójt Gminy Cewice przekazał sztandar członkom oddziału ZKP w Cewicach, który został następnie zaprezentowany przez poczet sztandarowy wszystkim zebranym. Po prezentacji nastąpiły podziękowania i przemówienia zaproszonych gości. Prezes oddziału na pamiątkę przekazał wszystkim darczyńcom list z podziękowaniem oraz miniaturę diabelskich skrzypiec.

Uroczystość była okazją do podziękowań osobom i instytucjom, które mimo, że nie są członkami oddziału ZKP w Cewicach zawsze chętnie, życzliwie i bezinteresownie wspierają działalność oddziału: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, Katarzyna Dampc – kierownik Referatu Programów Pomocowych – Starostwo Powiatowe w Lęborku, Dominika Bardowska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cewicach, Łukasz Richert dyrektor biura ZG ZKP, Katarzyna Drywa – radna Rady Gminy Cewice, opiekun i pracownik Domu Kultury w Maszewie Lęborskim oraz Jakub Urbański – sekretarz Biura Senatorskiego Senatora Kazimierza Kleiny.

Po zakończeniu części oficjalnej, zadbano o coś dla ducha. Na scenie Domu Kultury z programem artystycznym pojawiły dzieci ze szkoły podstawowej im. Olimpijczyków w Maszewie Lęborskim, Zespół Mareszki i Skrzaty z Cewic oraz Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”. Na końcu organizatorzy zadbali też o coś dla ciała wszystkich uczestników uroczystości.

Zarząd Oddziału pragnie podziękować wszystkim instytucjom i ludziom dobrej woli za obecność, życzliwość oraz wsparcie na każdym etapie realizacji tego jakże ważnego dla naszej społeczności przedsięwzięcia jakim jest Sztandar Oddziału.

Adam Nowak

Galeria

fot. Julia Nowak

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.