Fot. RDLP Gdańsk

Niskie temperatury oraz gruba, zamarznięta pokrywa śnieżna, utrudniają dzikim zwierzętom dostęp do pokarmu. Nadleśnictwa i koła łowieckie dokarmiają zwierzynę leśną. Mimo to zwierzęta podchodzą do osiedli w poszukiwaniu pożywienia.

Fot. RDLP Gdańsk


Leśnicy mówią, że śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt są opady deszczu i topniejącego śniegu i następujące po nich mroźne dni, które wyziębiają organizm. – Przy tak zmiennej pogodzie i panujących obecnie mrozach trzeba  dokarmiać zwierzęta  – my robimy to aż do pierwszych dni przedwiośnia – mówi Waldemar Gąsiorski z leśnictwa Radwanki koło Ustki. Leśniczy dodaje, że zamarznięta pokrywa śnieżna uniemożliwia dostęp do pokarmu przede wszystkim zwierzętom małym, jak np. zające, kuropatwy, bażanty, małe dziki.

Fot. archiwum


Dwa tygodnie w takich warunkach dla tych zwierząt oznaczają głód i być może śmierć. Z tego powodu najlepiej zostawiać karmę w miejscach, w których zwierzyna się koncentruje, najlepiej w przygotowanych do tego celu paśnikach.

Fot. archiwum

Leśniczy mówią, że nie można zostawiać jedzenia dla zwierząt w miejscach przypadkowych, bo można spowodować duże szkody w lesie. Np. zostawiając jedzenie dla zwierząt w pobliżu tzw. młodników, czyli młodych drzew sosnowych, doprowadzimy do tego, że zwierzęta, po zjedzeniu wysypanej przez nas karmy, obgryzą drzewka. Pomorscy leśnicy codziennie wysypują karmę w paśnikach – siano, ziemniaki, kukurydzę  dla grubej zwierzyny, czyli  jeleni, saren i dzików, a także owies i inne ziarna dla ptaków i drobnej zwierzyny.

Dokarmiającym ptaki w mieście leśnicy polecają karmę, którą można kupić w sklepach zoologicznych. Świetnie sprawdza się także tradycyjna słonina, która w niskich temperaturach nie zamarza. Można ją powiesić np. na drzewie rosnącym pod blokiem. Polecane są także karmniki na balkonach. Najlepiej zadaszone, by nie zasypał ich śnieg. Należy pamiętać o postawieniu ich tak, by nie miały do nich dostępu drapieżniki – w pobliżu karmników lubią polować koty.

Fot. internauta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.