fot. GK

Słupscy przedsiębiorcy zniecierpliwieni czasem trwania sądowych procesów postanowili założyć pierwszy na Pomorzu Środkowym Sąd Arbitrażowy. Będzie on rozwiązywał spory przedsiębiorców szybciej i taniej. Dodatkowo wyrok Sądu Arbitrażowego będzie miał natychmiastową wykonalność.

Największym utrapieniem przedsiębiorców są nieterminowi płatnicy. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej wraz z nadejściem kryzysu gospodarczego. Sądowe spory o zapłatę za wykonaną już pracę trwają często długie miesiące, a nawet lata. W rozwiązaniu problemu może pomóc stworzony właśnie przez słupskich przedsiębiorców Sąd Arbitrażowy. – Sąd Arbitrażowy będzie prowadził postępowania znacznie szybciej. Ich koszty będą znacznie tańsze, dodatkowo postępowania będą utajnione. Dzięki temu nawet strona, która przegrała, nie będzie musiała martwić się o nadszarpnięcie wizerunku swojej firmy – mówi Zdzisław Walo – dyr. Słupskiej Izby Przemysłowo Handlowej.

fot. GK
fot. GK

Wyroki Sądu Arbitrażowego są równie ważne jak sądów powszechnych. Do dodatkowo Sąd Arbitrażowy jest jednoinstancyjny, tak więc jego wyrok można dużo szybciej wyegzekwować. Powstania sądu od dawna domagali się pomorscy przedsiębiorcy. – Dzięki temu, że szybko będziemy mieli w rękach prawomocny wyrok, będziemy mogli szybko domagać się od wierzycieli spłaty należności. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych firm. W ich przypadku nieotrzymanie zapłaty za kilka faktur może od razu powodować utratę płynności finansowej – a to szybka droga do plajty – twierdzi Jan Czechowicz – przedsiębiorca.

Postępowanie przed Sądem Arbitrażowym ma trwać nie dłużej niż miesiąc. Pomysłodawcy utworzenia słupskiego sądu liczą, że rocznie będzie on rozwiązywał nawet kilkaset sporów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.