Fot. DPA

Nowym papieżem został argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszka. Był  arcybiskupem Buenos Aires, a zarazem prymasem całej Argentyny. Ma 76 lat.

Fot. DPA
Fot. DPA

– Nowo wybrany papież Franciszek pokazał się w środę wieczorem światu na balkonie Bazyliki Świętego Piotra. Jorge Maria Bergoglio jest pierwszym w dziejach Kościoła papieżem z Ameryki Południowej. – Bracia i siostry, dobry wieczór – takie były pierwsze słowa nowego papieża. – Dziękuję Wam za przyjęcie.

Franciszek ma 76 lat, był do tej pory  arcybiskupem Buenos Aires. Wezwał wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Jose Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Argentynie, ma jednak korzenie włoskie. Był jednym z piątki dzieci włoskiego pracownika kolei i jego argentyńskiej żony.

Wybór Bergoglio na papieża oznacza, że na tronie piotrowym po raz pierwszy w historii zasiądzie Jezuita. Kardynał jest uznawany za wyjątkowo skromnego i powściągliwego. Do tej pory Bergoglio unikał wysokich stanowisk w hierarchii kościelnej, wiodąc prosty styl życia. Wiek kardynała wskazuje na to, że purpuraci nie chcą długiego pontyfikatu.

Przyszły papież, zanim oddał się kapłaństwu, studiował chemię, co jest dość rzadkie pośród duchownych. Święcenia przyjął w 1969 roku mając wtedy 33 lata. Już wtedy okrzyknięto go głową argentyńskiego kościoła.

Fot. DPA
Fot. DPA

Po skończeniu studiów w Niemczech został mianowany w 1992 roku biskupem pomocniczym Buenos Aires, zaś już w 1998 arcybiskupem. Od początku zgłębiał nauki humanistyczne, ma m.in. licencjat z filozofii. Studiował także literaturę i psychologię.

Był także mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny. Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel.

W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

W życiu bardzo silnie poświęcał się wspieraniu ubogich. Swoją skromność pokazał, kiedy mianowano go kardynałem w 2001 roku. Przekonał wtedy setki Argentyńczyków, by nie przylatywali do Rzymu na ceremonię, tylko pieniądze przeznaczone na bilety ofiarowali biednym.

Zrezygnował także z możliwości przeprowadzenia się do biskupiej rezydencji. Sam mieszkał do tej pory w prostym i skromnym mieszkaniu. Sam też gotował swoje posiłki, a jego głównym środkiem lokomocji był miejski autobus. Nowy papież biegle mówi po hiszpańsku, a także włosku i niemiecku.

1 KOMENTARZ

  1. Pierwsze słowa nowego papieża „Dzień dobry”.
    Kaszubi mówią wyłącznie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
    Trudno będzie zaakceptować papieża z ateistycznym zacięciem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.