fot. Doktoranci UG

Do konkursu Polski Wynalazek 2013 zgłoszonych zostało 70 wynalazków z czego tylko osiem zostało zakwalifikowanych do finału. Między innymi w finale znalazł się wynalazek doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego. Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zaprezentują swój wynalazek w czasie finałowego widowiska – emisja w Programie 1 TVP 18 marca 2013 roku o  godzinie 20.20. Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze głosowania SMS.

fot. Doktoranci UG
fot. Doktoranci UG

Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego: „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków” został zakwalifikowany do finałowej ósemki w konkursie „Polski Wynalazek 2013”. Spośród 70 wynalazków zgłoszonych do konkursu tylko osiem zostało zakwalifikowanych do finału. Wynalazki te zostaną zaprezentowane w czasie widowiska finałowego – emisja na antenie Programu 1 TVP 18 marca. Finałowe wynalazki zostaną ocenione przez kapitułę konkursu złożoną ze znakomitych postaci świata nauki i biznesu. Wynalazek wskazany przez kapitułę otrzyma wyróżnienie w konkursie. Zwycięzcę, który zdobędzie nagrodę główną konkursu, wskażą widzowie za pomocą głosowania SMS.

– Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa. W USA badania nad algami i ich wykorzystaniem do produkcji leków, kosmetyków, żywności czy biopaliwa są zaawansowane, w Polsce prowadzone na niewielka skalę, głównie z powodu nieopłacalności produkcji biopaliwa przy zastosowaniu obecnych technologii. Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego może to zmienić – informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. – W dużym uproszczeniu fotobioreaktor z systemem solar-tracker jest to płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem (podstawowym warunkiem rozmnażania alg jest nasłonecznienie).

Wynalazek jest uniwersalny – można go stosować do każdego rodzaju alg i w miejscach o nie największym nasłonecznieniu – wyjaśnia Derkacz. Autorzy wynalazku Szymon Talbierz i Natalia Kujawska prowadzą obecnie negocjacje z firmą Energa Innowacje nad wykorzystaniem wynalazku do stworzenia odpowiedniej technologii produkcji biopaliw III generacji na bazie odpadowego dwutlenku węgla oraz ścieków z niektórych procesów przemysłowych.

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zgłosili już swój pomysł zgłosili już do Urzędu Patentowego i zamierzają go opatentować także w Unii Europejskiej. Zdobyli również pierwszą nagrodę na międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu i sa laureatami Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.