Takie dialogi toczyli w 1900-nym roku bohaterowie dramatu. Trawestując pytanie Czepca pytam dzisiaj: co tam panowie – Kwaśniewski, Miller, Palikot, Siwiec, Borowski, Cimoszewicz, Nałęcz –  na lewicy? Właśnie zawiesili w prawach członka SLD Rysia Kalisza – słyszymy. Oh! Jaka szkoda! . A cóż na to Rysiu? Mówi, że dalej czuje się członkiem SLD, bo to też jego partia, ale też kocha Olka (Kwaśniewskiego). Stoi więc biedny Rysiu w rozkroku. Może go nie rozerwie. Ale może wylecieć w powietrze i zawisnąć ze swoją sympatyczną facjatą na dobre w roli polityka-celebryty. Czy takie zawiśnięcie w próżni grozi całej polskiej lewicy?

Można też, jak Dziennikarz z „Wesela” mieć już dość polityków. Lecz to nie tylko, jak zauważył Czepiec, „ciekawe sprawy”, ale też ważne. Bo polityka to organizacja życia zbiorowego. I tak jak od konstruktorów i budowniczych wymagamy, aby wznoszone  przez nich budowle cechowało piękno, harmonia przestrzenna, funkcjonalność, trwałość, bezawaryjność tak i od polityków oczekujemy, ażeby poszerzali wolność ludzi, stanowili klarowne prawo, konstruowali sprawne i przyjazne państwo, dbali o rozwój i bezpieczeństwo swoich współobywateli.

A my ciągle słyszymy: kto z kim się spotkał, albo nie spotkał; kto kogo lubi, albo nie lubi; kto kogo wspiera, albo nie wspiera; kto się z kim łączy, albo dzieli. Na tę samą chorobę, na którą cierpiała polska prawica w latach 90-tych, zapadła teraz lewica. Animozje personalne i osobiste ambicje biorą górę nad zastanowieniem się nad celami i sensem uprawianej przez nich polityki. A może to narodowa przypadłość? Na szczęście, ale raczej na nieszczęście nie jesteśmy tu osamotnieni..

Ostatnie wybory we Włoszech pokazały jak trudno jest zbudować stabilną większość parlamentarną dla skutecznego rządzenia. Centrolewica Bersaniego nie jest zdolna do zawarcia koalicji z centroprawicą Berlusconiego. Pojawił się więc niespodziewanie trzeci gracz. Słynny komik Beppe Grillo ze swoją stworzoną przez internet partią „Ruch Pięciu Gwiazdek”(Movimento 5 Stelle) zdobył aż 25% głosów. Każda z gwiazdek oznacza priorytety Ruchu: Woda, Środowisko, Transport, Łączność (internetowa) i Rozwój. Okazuje się, że są to ważne dla Włochów zagadnienia. Nieprzypadkowo więc na wyborczy wiec Grillo w Rzymie przyszło 800 tysięcy uczestników. Gdyby u nas Janusz Palikot zdołał zgromadzić taką rzeszę zwolenników to zapewne przejąłby  władzę, a przynajmniej uważałby, że mu się ona należy. Ale on postawił na rewolucję obyczajową, a na niej wielkiej polityki w Polsce nie zrobi. Dlatego też „ciepła woda w kranie” jest nadal skutecznym przesłaniem Donalda Tuska.

Dlaczego Niemcy tak mocno gospodarczo stoją? Dlatego m.in., że centroprawicowa CDU/CSU potrafiła stworzyć, nie tak dawno koalicję z socjaldemokratyczną SPD, chociaż nie byli dla siebie naturalnymi partnerami. Ale wynik wyborczy, czyli w jakimś sensie wola wyborców, takie porozumienie nakazywała.

A u nas? Zarówno PiS nie potrafił stworzyć rządu z PO w 2005 roku, a obecnie SLD nie chce uprawiać polityki z Ruchem Palikota, nie tylko z błogosławieństwem, ale i z przywództwem Aleksandra Kwaśniewskiego, bo z kolei on na nie nie ma ochoty. I dlatego PO  rządzi już II-gą kadencję z PSL-em, gdyż udało im się stworzyć niezbędne minimum programowo-polityczno-personalne, którego oczekują wyborcy. Bez tej zdolności alternatywa stworzenia rządu czy to przez PiS czy to przez lewicę, jakbyśmy jej nie rozumieli, jest dosyć odległa.

Jan Król, 10.03.2013.

2 KOMENTARZE

 1. Oj z Kalisza, Palikota, Kwaśniewskiego i Millera to taka lewica jak z koziej d*** trąba…

  Sztandar lewicy nie czyni, ale działania, poglądy, postulaty i założenia teoretyczne. A w tym kraju mamy ugrupowania lewicowe, tak dla przykładu:

  Pracownicza Demokracja (marksiści-trockiści, ramowe struktury w całej Polsce), Młodzi Socjaliści (reformiści, tzw. nowy socjalizm, choć sporo tam marksistów, ramowe struktury w całej Polsce), Nowa Lewica (istnieje jeszcze? na Pomorzu nigdy jej nie było), Polska Partia Pracy (skuteczna, acz obecna głównie na Śląsku), Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej (coraz mocniejsza na Pomorzu);

  Polska Partia Socjalistyczna, Komunistyczna Partia Polski – obie z przedwojennymi korzeniami, i taką właśnie średnią wieku członków niestety, ale TRWAJĄ :)

  oraz faktycznie lewicowe, ale nie chcące tego otwarcie przyznać:
  1. ugrupowania anarchistyczne (np. Federacja Anarchistyczna w całej Polsce, Nic o nas bez nas w Gdańsku)
  2. związkowe (Solidarność, OPZZ, Inicjatywa Pracownicza, Konfederacja Pracy itd).

  Łatwo zauważyć, że lewica jest skutecznie wyrzynana z dyskursu publicznego nieprzerwanie od czasów Stalina aż po dzień dzisiejszy. Bo lewica stanie w obronie żywotnych interesów ludzi, a nie tego „kto z kim się spotkał, albo nie spotkał; kto kogo lubi, albo nie lubi” lub uprawiania kultu brzozy smoleńskiej.

 2. W nawiązaniu do pierwszego zdania „hmm”, mój komentarz jest krótki i chyba jest na temat : PALIKOT, KWAŚNIEWSKI, SIWIEC – Wytrawni gracze chcą zagrać blues, czują pieniądze w Europie-Plus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.