Abp Adamczyk z Janem Pawłem II

Bez cienia wątpliwości swoją kaszubskość podkreślał zawsze ks. Mirosław Adamczyk, 22 lutego br. mianowany przez Benedykta XVI na arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego w Liberii. Jest to drugi Kaszuba wyniesiony do tej godności. Jest też siódmym Polakiem piastującym obecnie urząd nuncjusza.

Abp Adamczyk z Janem Pawłem II
Abp Adamczyk z Janem Pawłem II

Abp Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 w Gdańsku. Jego ojciec pochodzi z Glincza, zaś matka z Bysewa.

– Oboje rodziców żyją i do dziś mówią między sobą w języku kaszubskim. Mają swój dom w Pępowie, gdzie często przebywają. W Pępowie mieszka też brat nowego hierarchy – wyjaśnia ks. Marek Adamczyk, najbliższy kuzyn arcybiskupa, znany także z celebracji kaszubskich mszy. Obecnie jest proboszczem w jednej z gdyńskich parafii.

Ks. Mirosław studiował w Gdańskim Seminarium Duchownym. Jest drugim biskupem – po Ryszardzie Kasynie, także Kaszubie i obecnym ordynariuszu diecezji pelplińskiej – absolwentem tej uczelni. W czasie studiów był związany z kołem kaszubskim prowadzonym przez ks. Bogusława Głodowskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 roku. Ukończył m.in. studia w zakresie prawa kanonicznego w Watykanie. 1 lipca 1993 roku ks. Mirosław rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej. Oprócz kaszubskiego i polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

W czasie studiów watykańskich ks. Mirosław niejednokrotnie spotykał się z Janem Pawłem II. Podczas jednego z takich spotkań, na którym obecni byli też rodzice przyszłego arcybiskupa, wręczył papieżowi Ewangelie w języku kaszubskim w tłumaczeniu ks. prał. Franciszka Gruczy. To wydarzenie utrwalone zostało na pamiątkowej fotografii. Na jej odwrocie umieszczono adnotację: Dnia 01 listopada 1992r. Ojcu Świętemu (naszemu Janowi Pawłowi II) wręczył na audiencji osobiście „Kaszëbskô Biblëjô” ks. Mirosław Adamczyk wraz z rodzicami. Zdjęcie opublikowane jest w kilku książkach, m.in. „Bòże pòmagôj. Jan Paweł II do Kaszubów” oraz „Kaszubski Kordecki. Życie i twórczość ks. prałata Franciszka Gruczy”. Gdy jesienią ubiegłego roku ks. prał. Mirosław głosił kazania w Baninie, osobiście wręczyłem mu te książki z dedykacją autorską. Z pracą o ks. Gruczy zetknął się już wcześniej, natomiast rzecz o papieżu była mu nieznana.

– Jô téż jem Kaszëba – stwierdził wówczas z dumą przyszły hierarcha.

Dotychczas w dziejach Kościoła tylko jeden Kaszuba dostąpił godności arcybiskupiej. Jest to emerytowany metropolita gnieźnieński, ks. abp Henryk Muszyński, osobisty przyjaciel Benedykta XVI. Abp Muszyński był też krótko prymasem Polski. Pochodzi z Kościerzyny. Chętnie i często podkreśla swoje kaszubskie korzenie. Najlepiej ujmują to dwie książki o arcybiskupie z Kaszub o tytułach „Sługa Słowa”, w której pierwszy rozdział zatytułowano „Tatczëzna, kaszubska mała ojczyzna” oraz druga o znamiennym tytule „Prymas z Kaszub”.

Eugeniusz Pryczkowski

1 KOMENTARZ

  1. Cóż… jak widać po tematyce, którą zajmuje się P.T. Autor kaszubszczyzna ma się ograniczyć do dumnego mówienia, że się jest Kaszubą, najlepiej w jak najdalszym zakątku świata. Czy jeśli pojadę na Madagaskar i tam w głębi dżungli też to oświadczę, to doczekam się stosownego, pochwalnego artykuliku?

    A swoją drogą zawsze mnie bawią takie sformułowania:
    „Jest to drugi Kaszuba wyniesiony do tej godności. Jest też siódmym Polakiem piastującym obecnie urząd nuncjusza”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.