fot. MW / Piotr Leoniak

Saperzy Marynarki Wojennej podjęli 50 kilogramową bombę lotniczą pochodzącą z czasów II wojny światowej, na którą natrafiono podczas prowadzenia prac ziemnych przy budowie nowej przystani rybackiej w Mechelinkach (gmina Kosakowo).

fot. MW / Piotr Leoniak
fot. MW / Piotr Leoniak

– Dzisiaj saperzy z 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej zostali zaalarmowani, że podczas prowadzenia prac ziemnych przy budowie przystani rybackiej w Mechelinkach natrafiono na niebezpieczny obiekt. Patrol rozminowania pod dowództwem mł. chor. mar. Andrzeja Lipca dotarł na miejsce akcji i przystąpił do rozpoznania odnalezionego obiektu – mówi kmdr ppor. Piotr Adamczak, z-ca rzecznika prasowego Dowódcy Marynarki Wojennej.

Ekspertyza wykazała, że była to 50 kilogramowa bomba lotnicza pochodząca z czasów II wojny światowej. Saperzy MW podjęli i zabezpieczyli obiekt, który zostanie zdetonowany na poligonie lądowym Marynarki Wojennej.

Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie. Na niewypały i niewybuchy z II wojny światowej można natrafić w różnych miejscach, a zwłaszcza tam, gdzie przed laty prowadzone były intensywne działania bojowe. Zaledwie dwa tygodnie temu saperzy MW podjęli 100-kg bombę lotniczą na ulicy Polskiej w Gdyni.

fot. MW / Piotr Leoniak
fot. MW / Piotr Leoniak

Rocznie, patrole saperskie MW, grupy nurków minerów i okręty przeciwminowe Marynarki Wojennej prowadzą około 300 interwencji na lądzie, w strefie brzegowej oraz na Bałtyku, unieszkodliwiając niebezpieczne bomby, pociski artyleryjskie, torpedy, miny czy inne obiekty militarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.