fot. archiwum

Po aferze Amber Gold pomorskie prokuratury otrzymały ponad 5 tysięcy zawiadomień o niedopełnieniu obowiązku złożenia sprawozdań finansowych z działalności spółek z o.o.

fot. archiwum
fot. archiwum

Ogromna ilość spółek nie wywiązała się z obowiązku złożenia sprawozdań finansowych ze swojej działalności. Do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku Wrzeszczu trafiło 5208 zawiadomień z Krajowego Rejestru Sądowego w Gdańsku. Zawiadomienia te zostały przekazane do prokurator rejonowych zgodnych z siedzibami spółek. Najwięcej trafiło do prokuratury gdyńskiej -1965, wejherowska prokuratura otrzymała 438 zawiadomienia, kartuska 293 a sopocka 268. Poza wymienionymi prokuraturami zawiadomienia trafiły również do prokuratur w Pucku, Pruszczu, Kościerzynie. Tczewie, Malborku, Kwidzynie i Starogardzie.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, kto nie sporządzi sprawozdania finansowego podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Zawiadomienia, które trafiły do prokurator muszą być rozpatrzone w kodeksowych terminach. W niektórych przypadkach przedłuża się postępowanie. Są sytuacje, że spółka przestała już istnieć lub choć po terminie, ale zdążyła oddać sprawozdanie finansowe. Z tego względu nie wszystkie sprawy trafią do sądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.