fot. Sieci widma są wyciągane przez kuter i przez nurków. © WWF Polska / Czesław Krewski/archiwum WWF

Niebezpieczne tzw. sieci widma wyłowione zostały przez polskich i litewskich rybaków w ramach wspólnego projektu WWF Polska, Litewskiego Funduszu na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Fundacji Baltic Sea 2020. Pozostawione same sobie zagrażają rybom, ptakom czy ssakom. Wyłowionych w 2012 roku było 22 tys. kilogramów sieci.

fot. Sieci widma są wyciągane przez kuter i przez nurków. © WWF Polska / Czesław Krewski/archiwum WWF
fot. Sieci widma są wyciągane przez kuter i przez nurków.
© WWF Polska / Czesław Krewski/archiwum WWF

22 tysiące kilogramów, to łącznie 135 km zagubionych lub porzuconych sieci rybackich, które zalegały w Bałtyku. Rybacy z Polski i Litwy wyłowili je dając szansę populacji na dalszy rozwój i połów tradycyjny. – Łowność porzuconych sieci, nazywanych sieciami widmami po trzech miesiącach wynosi około 20% roboczej zdolności połowowej, a po dwóch latach od zgubienia spada do 6%. Choć sieci widma łowią mniej niż nowe sieci, mogą w znaczącym stopniu zachwiać populacją wielu gatunków ryb już dziś nadwyrężonych przez nadmierne połowy. Ponadto, złowione przez sieci widma ryby nigdy nie trafią na nasze stoły – informuje WWF Polska. Wyławianie sieci widm, to nie jedyna akcja, powstał system, który ma pomóc ograniczyć ilość gubionych sieci w morzu. WWF namawia wszystkich rybaków do włączenia się w walkę z ochroną fauny i flory morza. Do Bałtyku co roku trafia od 5500 do 10 000 sieci. Daje to łącznie od 52 do 95 ton sieci rocznie – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Dlatego poza prowadzonymi wspólnie z rybakami akcjami wyławiania sieci widm z morza konieczne jest równoległe opracowanie i wdrożenie systemów pozwalających na ograniczenie ilości sieci gubionych w morzu.

Jednym z takich systemów jest stworzona w ramach projektu interaktywna mapa zaczepów dostępna pod adresem sieciwidma.wwf.pl. Zaczepy są to podwodne obiekty, które mogą powodować zrywanie sieci. Na mapę nanoszone są zgłaszane przez użytkowników morza zaczepy znajdujące się w wodach Bałtyku. Mapa oraz połączona z nią baza danych mają charakter otwarty – każdy użytkownik morza ma możliwość dodania obiektu do mapy oraz pobrania bazy danych ze współrzędnymi wszystkich zgłoszonych zaczepów – informuje WWF Polska. Zachęcamy rybaków i innych użytkowników morza do dodawania zaczepów na mapie, jak i korzystania z zawartych w niej danych – dodaje Prędki. – To od ich zaangażowania będzie zależeć, czy uda nam się w przyszłości wyeliminować sieci widma z Bałtyku.

Wpisy do bazy można dodawać na dwa sposoby. Poprzez zawarty na stronie sieciwidma.wwf.pl formularz lub wysyłając SMS pod numer telefonu +48 531 799 702. Zgłaszając obiekt przez SMS należy podać jego współrzędne geograficzne, głębokość zalegania oraz typ obiektu.* Warto też wpisać, czy na danym obiekcie zerwano sieć rybacką i czy obiekt został potwierdzony w terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.