fot. wikipedia

Po raz kolejny spotykali się w Gdańsku  przedstawiciele  13 polskich miast hanzeatyckich. Od czasu 17 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w 1997 roku, zebrania odbywają się cyklicznie, przynajmniej raz w roku. Zdaniem prezydenta miasta Gdańska mają duże znaczenie w zakresie rozwoju miast, współpracy kulturalnej, gospodarczej a także w nauce.

Spotkania mają na celu wprowadzenie przedstawicieli polskich członków organizacji w problematykę dotyczącą zaawansowania prac nad nowym statutem Stowarzyszenia Hanzy jako  Stowarzyszenia Międzynarodowego. Omówione zostały sprawy wyborów do władz Związku Hanzy oraz  współpracy polskich miast w nawiązaniu do podpisanej w 2004 w Gdańsku  roku Deklaracji o Współpracy. Ważnym tematem był również udział polskich miast w 33 Międzynarodowym Zjeździe Hanzy w Herfordzie w dniach 12-16.06.2013 roku oraz prezentacji miast hanzeatyckich podczas Dnia Otwartego 4 maja 2013  w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Na dzisiejsze spotkanie w Gdańsku zaproszeni zostali również przedstawiciele Młodej Hanzy z Polski.  Mieli oni możliwość  przeprowadzenia rozmów na temat współpracy  młodzieży  w ramach  Związku Miast  Hanzeatyckich  i w ramach „Polskiej Hanzy”.  Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz  powitał  wszystkich  w  Ratuszu Głównego Miasta Gdańska i  wprowadził   krótko  w  tematykę Hanzy. Podkreślił duże znaczenie współpracy Związku  Miast Hanzeatyckich w zakresie   rozwoju  miast, współpracy kulturalnej, gospodarczej, wymianie doświadczeń w dziedzinie nauki.   

fot. wikipedia
fot. Nikater / Wikimedia

Powstanie wspólnoty hanzeatyckiej możemy datować na rok 1250. Hanza, zrzeszająca setki miast europejskich głównie z basenu Morza Bałtyckiego i Północnego, budowała swoja potęgę gospodarczą, a ca za tym idzie również polityczną, w oparciu o niezwykle szerokie kontakty handlowe kupców, poparte imponującym zapleczem finansowym. Podstawowymi celami związku była wspólna ochrona interesów członków organizacji oraz rozwój morskich szlaków handlowych i komunikacyjnych.

Idea reaktywowania ruchu hanzeatyckiego pod postacią powołania  Związku  Nowej  Hanzy  zrodziła się  w  holenderskim  mieście  Zwolle, które w roku 1980, po raz pierwszy, po blisko trzystuletniej przerwie zorganizowało Zjazd Hanzy Nowej Ery. W spotkaniu Hanzeatów udział wzięli reprezentanci 43 miast Zachodniej Europy. Postanowiono nawiązać do dawnych tradycji, kiedy to przed wiekami podejmowano w czasie zjazdów najważniejsze decyzje dotyczące Hanzy. O znaczeniu współczesnej Hanzy świadczy fakt, że w chwili obecnej liczy ona 181 miast- członków z 16 krajów i ich liczba sukcesywnie wzrasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.