Sala koncertowa w Gdyni - autor: Łukasz Mandziara

Gdynianin mgr inż. arch. Łukasz Mandziara zdobył statuetkę i tytuł „Dyplom roku” przyznawany przez Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Młody architekt otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszej pracy dyplomowej za projekt „Sala koncertowa w Gdyni jako element przekształceń nadmorskiej strefy prestiżu miejskiego”. Swoje nagrody przyznał również prezydent Gdyni.

Sala koncertowa w Gdyni - autor: Łukasz Mandziara
Sala koncertowa w Gdyni – autor: Łukasz Mandziara

W projekcie dyplomowym Łukasz Mandziara zaprezentował koncepcję przekształceń od skweru Kościuszki aż po Kamienną Górę, w centrum której znajduje się sala koncertowa. Projektując ją, postanowił utrzymać istniejące osi urbanistyczne wyznaczone przez Sea Towers, ulicę Zygmuntowską, Bulwar Nadmorski aż do fontanny na Molo Południowym i kina Gemini. Architekt zdecydował się umieścić najwyższą część budynku sali koncertowej w narożniku działki ograniczonej Molem Południowym, aleją topolową, Basenem Żeglarskim i plażą, tak by kontrastowała podłużną bryłą zaplecza. Główne wejście do filharmonii zostało zlokalizowane od strony Mola Południowego, a z foyer rozciąga się widok na morze i na plażę. Zaprojektowana sala pomieściłaby 1800 osób.

Łukasz Mandziara od urodzenia mieszka w Gdyni i szukał przestrzeni dobrze mu znanej, w której można by zaproponować ciekawe rozwiązania. Tematyka pracy wynika z jego zainteresowań, młody architekt lubi muzykę symfoniczną.

Swoją nagrodę przyznał również prezydent Gdyni. Otrzymał ją Tomasz Stukan za pomysł przykrycia szklanym dachem ul. Starowiejskiej. Wyróżnione zostały: Adela Skrok za wizję Szkoły Filmowej i Instytut Filmowy oraz Joanna Szota za CMM Oddział Gdynia – muzeum żeglarstwa w Gdyni.

Tomasz Stukan został również uhonorowany nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział Gdańsk oraz wyróżnieniem Północnej Okręgowej Izby Urbanistów. Adela Skrok otrzymała też nagrodę Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało nagrodę I stopnia Piotrowi Górzyńskiemu za projekt „Motel i SPA Orłowo” i wyróżniło pracę Aliny Kniaź – „Bibliotekę Multimedialną Regionu Morza Bałtyckiego w Gdyni w Parku Rady Europy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.