fot. Tomasz Keler - archiwum

Ustanowione przez UNESCO święto Dnia Języka Ojczystego obchodzone jest na świecie corocznie 21 lutego od 1999 roku. Wśród 6000 języków świata znajduje się także ten tak charakterystyczny dla Pomorza – język kaszubski.

fot. Tomasz Keler – archiwum

W Polsce język kaszubski jest jedynym językiem regionalnym, co reguluje ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych. Za najstarsze druki kaszubskie uważane są „Duchowne piesnie Dra Marcina Luthera i inszich naboznich męzow” autorstwa Szymona Krofeya z roku 1586, jak i z roku 1643 Michała Pontanusa „Mały Catechism Niemiecko Wándalski abo Slowięski”. Używana obecnie forma pisana języka kaszubskiego jest ewolucją zaproponowanej w 1879 roku przez Floriana Ceynowę w wydanej w 1879 roku w Poznaniu „Zarés do Grammatikj Kašébsko-Słovjnskjè Mòvé”. Do znacznego rozwoju literatury kaszubskiej w II poł. XIX wieku przyczynił się urodzony w 1852 roku Hieronim Derdowski, pisarz i poeta, autor poetyckiej epopei „O Panu Czôrlińścim co do Pucka po sece jechoł”.

Przeczytaj także: Kazimierz Kleina – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego >>

Przeczytaj także: Eugeniusz Pryczkowski – Bogactwo etniczne Kaszubów. Język nie gwara >>

Aż do roku 1991, język kaszubski przekazywano głównie w rodzinie i małych społecznościach. Dopiero przemiany ustrojowe i zmiana statusu Kaszubów umożliwiła wprowadzanie ich języka do szkół. Obecnie z nauki języka kaszubskiego na poziomie od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych korzysta niemal 20 tys. uczniów.

Jak chronić język kaszubski dziś i w przyszłości? Zachęcamy do dyskusji (także w dłuższej formie wypowiedzi – adres redakcji gazetakaszubska@gmail.com).

1 KOMENTARZ

  1. W 1999 rokù w Sopòce, sw. Jón Paweł II rzekł do Kaszëbów jakno òdwiecznëch gòspòdôrzów ti zemi te słowa: „Pragnę Was jeszcze zachęcić, zachęcić abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać swą bogatą tradycję kaszubską młodemu pokoleniu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.